Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМакедонија

Ковачевски: 2,1 минимални плати за потрошувачка кошничка, со ВМРО-ДПМНЕ беа потребни 4,5

Во времето на ВМРО-ДПМНЕ земјава беше презентирана како рај за евтина работна сила со минимална плата од 8 000 денари, а денес минималната плата е 20 175 денари што е неколку пати повеќе од тоа што било пред само пет шест години, кажа премиерот Димитар Ковачевски во гостувањето во Сител телевизија.

– Просечната плата 34 000 денари во нашата држава меѓутоа ако навлезете во одредени дејности висината на платата е многу повеќе од просечната плата, рече Ковачевски.

Тој кажа дека е задоволен што системските решенија од минатата година даваат резултат.

-Платата од 15.000 кога јас дојдов како премиер сега е 20.175 денари, зборувам за минималната основна плата, без минат труд, без било какви други додатоци. Што се однесува до тоа исто така влијае и на зголемување на другите плати, само врз основ на ова зголемување на други 27.000 работници ќе им биде зголемена платата кои што ги имаат усогласено своите колективни договори со законот за минимална плата. Приватниот сектор таму веќе најголемиот дел работи над минималната плата…Сите плати се усогласени, таму ако некаде не постои усогласеност тогаш треба да се реагира, секој работник може да реагира и нормално ќе следи веднаш тоа се исклучоци веројатно каде што ќе следи веднаш усогласување и нормално дека ќе биде исплатено тоа што не било исплатено од моментот кога требало да се направи усогласувањето, рече Ковачевски.

Тој додаде дека во понеделник ќе бидат повикани претставниците на синдикатите во Министерството за економија поради анализите за потрошувачката кошничка.

-Постои недоследност во пресметувањето, бидејќи последнава пресметка дали заради превид или заради одредена техничка грешка постои двојно пресметување на инфлацијата…Значи 43.000 денари, дојдовме до 43.000 денари, кога беше ВМРО-ДПМНЕ на власт беа потребни 4 и пол минимални плати..Не, не сега се ќе збориме за реалноста, 4 и пол минимални плати беа потребни за една минимална кошничка, сега се потребни 2,2 минимални плати за една потрошувачка кошничка, односно 2,1 минимална, имаме дупло зголемување на стандардот на работниците коишто работат со минимална плата.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Приведени крадци во Скопје

На 27.03.2023 во Скопје од полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје се лишени од слобода Н.М.(18) и М.М.(19), двајцата од Скопје. Полициски службеници од Одделението за… Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ и Муцунски во општина Аеродром во постојано ја докажуваат сопствената неспособност, обвини Баварчиќ

Изјава за медиуми, Драган Баварчиќ, секретар на ОО СДСМ Аеродром Тимчо Муцунски во континуитет продолжува со негрижата за општината, а урбаниот хаос, негрижата за отпадот и уништувањето на зеленилото стануваат… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе