Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Ковачевски: Ние преговараме со ЕУ, а не со Бугарија

Премиерот Димитар Ковачевски во гостувањето во Сител телевиија кажа дека до целосно зачленување во ЕУ нашата држава, како и секоја друга држава, треба да донесе одредени одлуки коишто се однесуваат на исполнување на критериумите предвидени од ЕУ како и обврските од преговарачката рамка, којашто е усвоена со заклучоци од страна на македонското собрание со мнозинство гласови.

-Од тие обврски не може да се прави дневна политика, бидејќи ние и до крајот на зачленувањето ќе имаме уште одлуки коишто ќе треба да се носат со двотретинско мнозинство во Собранието, реформи на јавната администрација, реформа на децентрализацијата, реформа на судскиот систем, реформа на обвинителскиот систем, тоа се се реформи кои се носат со двотретинско мнозинство. Тие двотретински реформи не можат да бидат предмет на уцена, тие се предмет на стратешка определба на државата, исто како што биле и во други држави коишто пристапувале во ЕУ, кажа Ковачевски.

Според него двотретинското мнозинство кое е потребно за уставните измени е потребно за државата, бидејќи ако досега 17 години земјата имала вето од други земји за отпочнување на преговорите со ЕУ или за зачленување во НАТО, сега за првпат можеме сами себеси да се блокираме.

-Не преговараме со Бугарија, ние преговараме со ЕУ, ние преговараме врз основа на критериуми и скринингот кој што кога ќе заврши, целата јавност ќе се увери што се ние како држава треба да направиме како реформи во сите области со цел да ги спомнеме критериумите во однос на зачленување во ЕУ. Тука се однесува и на владеењето на правото, и на реформите на јавната администрација, и на владеењето на демократијата и на акцискиот план за заштитата на малцинските права, кажа Ковачевски.

Тој информира дека Советот за стабилизација и асоцијација помеѓу нашата држава и ЕУ за првпат се одржува во Скопје.

-Првиот состанок е одржан пред 22 години, ова е прв состанок којшто се одржува во Скопје, на овие годишни состаноци се разговара за темите кои што биле клучни во текот на изминатата година а ние имаме што да кажеме за изминатата година, бидејќи после 17 години чекање ги отпочнавме преговорите со ЕУ, скринингот оди според планот и според сите извештаи од Брисел нашите тимови исклучително подготвено ја презентираат и претставуваат државата во Брисел, го потпишавме договорот Фронтекс каде што јасно .. дека македонскиот јазик е на едно ниво со сите јазици во ЕУ, без никакви додавки , придавки, појаснувања и така натаму и жал ми е што опозицијата излезе од салата кога се гласаше договорот Фронтекс, бидејќи досега ништо не поддржале сметам дека овој ќе го подржат, меѓутоа .. сила ниту ова да го поддржат, на тој состанок нормално дека ќе разговараме и затоа што претстои, ќе разговараме и за севкупните односи кои што ги имаме со ЕУ, со соседните држави секако и за чекорите кои што треба да ги направиме во текот на периодот кој што е пред нас, вклучително и уставните измени меѓутоа и на реформите во сите области кои што се потребни со цел унапредување на државата и правење на државата на ниво која што ќе одговара на земјите членки на ЕУ, истакна Ковачевски.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Едни ќе треба да штедат, други се пред големи потези кои ќе им донесат пари – Кои знаци ќе имаат финансиски придобивки во април?

Овен (21.03 – 19.04): Овој месец можеби ќе треба да донесете некои важни финансиски одлуки. Одвојте време внимателно да ги оцените вашите опции пред да направите големи инвестиции. Бик (20.04… Прочитај повеќе

Величковски: Вучиќ и Курти за две минути би решиле прашање како тоа за внесувањето на Бугарите во Уставот

Поранешниот пратеник Ивон Величковски, во интервју со Васко Ефтов изјави дека “ние денеска не можеме да разбереме дека со преговорите меѓу Србија и Косово во Охрид ни беше дадена можност… Прочитај повеќе

Продолжи кампањата „МВР за граѓаните“ – Преку партнерство меѓу полицијата и заедницата до зголемена безбедност и подобар квалитет на живеење

Во текот на денешниот ден Министерството за внатрешни работи преку претставници од Македонскиот полициски синдикат и секторите за внатрешни работи со своите оддели за превенција продолжија со активности во врска… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе