Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Бизнис

Битиќи: Не ги оставаме граѓаните сами, ако не паднат цените ние ќе ги замрзнеме

„Ако цените на основните суровини паѓаат, не може цените на производите да останат исти. Цените ќе треба да паѓаат. Како што презедовме мерки за основните прехранбени производи – леб, тестенини, млеко и млечни производи, навестивме и за низа други продукти. Ќе ги следиме и другите производи и ако трговците и производителите сами не реагираат – има јасна порака од Владата: граѓаните нема да ги оставиме сами и ќе донесеме одлука во интерес на граѓаните“ рече вицепремиерот Фатмир Битиќи во „Студио 10“ на ТВ24.

Тој додаде дека не е намерата на Владата да нанесе штета на некого, но исто така истакна дека нема да се дозволи да се користат јавни средства во име на субвенции за нешто, а штетата да оди на грбот на граѓаните.

„Интересот на граѓаните и заштитата на животниот стандард на граѓаните мора да биде на прво место. И тоа ако не е јасно еве ќе го повторам пак, во секоја една криза тоа е клучно, а ќе има време кога ќе се генерираат профити“ рече Битиќи.

Вицепремиерот додаде дека Владата изминатите години донесе доста иницијативи и мерки за помош на стопанствениците и инвестиции со цел да се подобри нивната ликвидност и да не останат сами.

„Но, во во ваков вид на криза во која што имаме војна, во која што се нарушени сите вредносни баланси, особено се погодени граѓаните, и се зборува дали ќе имаме доволно прехранбени продукти и со која цена, не можеме да дозволиме да граѓаните се тие кои што на крај ќе ја платат највисоката цена. Велам, ќе има време кога стопанствениците дури и да има одредена мала штета во овој момент, ќе се вратат и ќе генерираат добивка, па и со поддршка од страна на државата. тоа е заедничкиот начин како се решава криза“ рече Битиќи.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Ужас: Приведени мажи за силување на девојче помало од 14 години во Струга

Двајца повозрасни мажи и еден малолетник се приведени во Струга под сомнеж за полов напад врз малолетничка помала од 14 години. СВР Охрид соопшти дека за делото се осомничени жители… Прочитај повеќе

Пари, среќа, нови можности: Три хороскопски знаци ќе доживеат голем успех во април

Откријте според хороскопот кого ќе го „грее сонце“ во април, кои три знаци ќе имаат најмногу среќа на полето на љубовта, работата и финансиите! Според астрологијата и во однос на… Прочитај повеќе

Груби: Знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени

Членот на Централниот совет на Демократската унија за интеграција, Артан Груби пред почетокот на седницата на Централното претседателство на партијата во Мала Речица истакна дека „знае дека има пратеници на… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе