Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КултураВо тренд...

Во декември Милчо се пожали зошто не ги добил сите пари од конкурсот, а Слаѓана и Билјана му ветија постапки

Повеќе од еден месец домашната, а пред се филмска и уметничка јавност, ја брануваат факти и информации изнесени од медиумите во кои се отвораат серија прашања за начините на кои во минатото биле доделувани и трошени државните пари за филмовите на Милчо Манчевски. Милионски доделени суми надвор од процедури и неисполнети обврски кон Филмскиот фонд се само дел од наодите во медиумските статии.

Но сега, се чини дека случајот добива нова димензија, откако претстедателката на невладината Транспаренси Интернешнл вчера излезе во јавност со барање за поништување на доделувањето средства од годинешниот конкурс на Агенцијата за филм, поради наводен конфликт на интерес.

Ветено сторено
Она што отвора сомнеж во целиот тек на дејства е коментарот на Тасева на фејсбук објавата на страницата на Милчо Манчевски, од 27 декември минатата година, во која тој споделува медиумска објава која имплицира дека тој требало да добие најмногу средства од конкурсот.

Во коментар на таа објава на Манчевски, Тасева ја најавува вчерашната нејзина реакција и “му ветува” постапка, а тука со свој коментар се надоврзува и претстадателката на ДКСК која периодов е под притисок на јавноста да отвори постапки токму за начините на трошење на државните пари за филмовите на Милчо Манчевски.

Сомнежот за непристрасноста на постапките на Тасева станува уште поголем ако се има предвид нејзината блискост со Манчевски која може да се забележи на фотографии објавени на нејзниот фејсбук.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Ужас: Приведени мажи за силување на девојче помало од 14 години во Струга

Двајца повозрасни мажи и еден малолетник се приведени во Струга под сомнеж за полов напад врз малолетничка помала од 14 години. СВР Охрид соопшти дека за делото се осомничени жители… Прочитај повеќе

Пари, среќа, нови можности: Три хороскопски знаци ќе доживеат голем успех во април

Откријте според хороскопот кого ќе го „грее сонце“ во април, кои три знаци ќе имаат најмногу среќа на полето на љубовта, работата и финансиите! Според астрологијата и во однос на… Прочитај повеќе

Груби: Знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени

Членот на Централниот совет на Демократската унија за интеграција, Артан Груби пред почетокот на седницата на Централното претседателство на партијата во Мала Речица истакна дека „знае дека има пратеници на… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе