Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarБизнис

Инвестирале во двете пропаднати банки: Најголемиот пензиски фонд во Шведска во неволја?

Најголемиот шведски пензиски фонд, Алекта, оваа недела се најде на удар на критики поради инвестирање во сега веќе непостоечките регионални банки во САД.

По падот на банката Силиконската долина (SVB) фокусирана на технологија во петокот и крипто-фокусираната Signature Bank во неделата, приватниот пензиски фонд кој поседува пари од 2,6 милиони Швеѓани се соочува со загуба од повеќе од 1 милијарда долари.

„Она што се случи минатата недела, мислиме дека е голем неуспех за нас како инвеститор. И мораме да научиме нешто од тоа и да преземеме активности врз основа на научените лекции“, призна за Bloomberg извршниот директор на Alecta, Магнус Билинг.

Во 2017 година, Алекта почна да купува акции на Signature Bank и нејзината матична компанија SVB Financial, како и на регионалната банка First Republic Bank (FRB) и ја зголеми нивната распределба во следните две години. До крајот на 2022 година, Алекта беше четврти по големина акционер на SVB Financial, шести по големина акционер на Signature Bank и петти по големина акционер на FRB, кој забележа пад на нејзините акции за речиси 70% во понеделникот заедно со другите регионални банки.

Првата република успеа да закрепне повеќе од 50% во вторникот по масовната распродажба во понеделникот. Компанијата објави во текот на викендот дека обезбедила заем од 70 милијарди долари од ЈП Морган и „дополнителен капацитет за задолжување“ од Федералните резерви, но акциите сè уште се намалени за повеќе од 60% од почетокот на годината. Вкупниот удел на Алектин во овие три пропаднати или пропаднати американски регионални банки изнесуваше 21 милијарда шведски круни (околу 2,2 милијарди евра).

Билинг се обиде да ги увери своите шведски клиенти во вторникот по мрачниот почеток на неделата за американските банки, истакнувајќи дека инвестициите на Алекта во три регионални банки изнесуваат само 1% од нејзиниот вкупен капитал.

„Од гледна точка на корисникот, ова воопшто нема материјално влијание. Тоа нема да влијае на пензиите што им ги гарантираме на нашите клиенти“, рече тој, нарекувајќи го пензискиот систем на Шведска „многу робустен“.

Шведското финансиско набљудување оваа недела рече дека исто така верува дека локалниот финансиски систем нема да биде засегнат од проблемите во американските регионални банки, тврдејќи дека има „значителна отпорност“, објави во вторникот „Фајненшл тајмс“.

Билинг во вторникот рече дека „не очекува никаква вредност“ од инвестициите на неговата фирма од 1,1 милијарди долари во SVB и Signature Bank, но во интервју за шведското радио во понеделникот рече дека First Republic е во подобра позиција од другите две банки.

„Важниот параметар овде е довербата во банката. Мојата проценка е дека довербата во FRB е многу посилна во споредба со SVB и Signature Bank. Верувам дека FRB ќе успее“, рече тој, пренесува MarketWatch.

Билинг во вторникот додаде дека ситуацијата за ФРБ останува „многу нестабилна“ и дека не донела никакви „големи одлуки“.

Шведскиот финансиски регулатор, исто така, го повика извршниот тим на Алекта на состанок оваа недела за да разговара за нејзините инвестиции во три американски банки.

Билинг и неговиот тим се соочија со притисок откако продадоа акции во поконзервативни шведски банки – вклучително и удел во најголемата банка во земјата, Svenska Handelsbanken – да купат високотехнолошки, старт-ап и крипто-фокусирани банки во САД. Во вторникот, продажбата на шведската банка беше „посебно прашање“ и објасни зошто Алекта прво инвестираше во SVB, Signature и First Republic.

„Она што ни се допадна кај нив беше нивната позиција на пазарот. Тие се во позиција кога станува збор за трансформација во дигиталниот простор. А американскиот пазар, генерално кажано, неговата длабочина и неговата големина одиграа улога во одлуката. ” тој рече.

Билинг додаде дека бил свесен за проблемите во SVB минатата недела пред колапсот на банката и дека разговарал со раководството, кое поставило акционен план за пресвртот.

„Мислевме дека акциониот план што го имаше компанијата – тие беа транспарентни за тоа – беше добар и мислевме дека е добро осмислен. нè изненади. Мислам дека тоа беше голема грешка од страна на компанијата“, рече тој.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе