Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МакедонијаТОП ВЕСТИ

Петровска: Сајбер нападите имаа цел да подриваат институции, испраќачот ги знаеше нашите прилики и протоколи

Сајбер нападите се дел од голема хибридна војна која се случува и во Република Северна Македонија и во многу други држави, рече министерката за одбрана Славјанка Петровска, во гостувањето во ТВ21. Таа рече дека треба да се види позадината на овие сајбер напади во ваков обем.

-Целта беше да се создадат паника и страв кај населението. Напаѓачот ги познаваше нашите прилики и протоколите кои ги преземаме како земја, рече Петровска.

Таа додаде дека цел била и да се подриваат институциите, но тие веднаш одговарале на предизвикот.

-Ова е војување со неконвенционални средства, затоа се специфични овие закани и изискуваат зголемен капацитет на институциите и целото општество. Институциите се први и се одговорни, но треба да се гради и општествената отпорност. Но и да се градат капацитетите на институциите. Тоа значи дека субјектите треба да знаат кои се заканите пред кои стои Република Северна Македонија. Институциите одговараат онака како што можат, но треба да реагира и општеството, како медиумите, невладините организации и други, кажа Петровска.

Според информациите, сподели Петровска, земјава не е под директна изложеност на дојавите за бомби. Таа додаде дека можеби една од причините што стивнаа лажните дојави за бомби е дека е влезено во трага на испраќачот.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број… Прочитај повеќе

Летно сметање на времето

Летното сметање на времето во 2023 година започнува на 26 март во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03… Прочитај повеќе

УСЈЕ се приклучи на глобалната иницијатива „Час на планетата земја 2023“

Повеќе од една деценија, Цементарница УСЈЕ е дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Во сабота, 25 март 2023 година, од 20:30 часот до 21:30 часот, УСЈЕ ќе ги… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе