Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+CentarЛокалноТОП ВЕСТИ

Две машини и тројца работници – никако да заврши реконструкцијата на 500 метри од булеварот Теодосиј Гологанов (Видео)

Шест месеци трае реконструкцијата на дел од булеварот Теодосиј Гологанов во строгиот центар на градот во должина од едвај петстотини метри.

Реконструкцијата на булеварот од потегот кај кружниот тек кај Католичка црква до студентскиот дом Кузман Јосифовски – Питу градоначалничката ја најави кон крајот на септември ветувајќи дека проектот ќе заврши за пет месеци.

Иако изминува и шестиот месец, оваа важна сообраќајница уште не е пуштена во употреба, а на лице место не може да се забележи некоја сериозна активност на изведувачот.

„Двајца работници и три машини, со толку се работи тука“ „Пет месеци да се прават 500 метри улица, тоа го нема никаде“ коментираат дел од станарите од околните згради кои шести месец имаат проблем да дојдат до своите домови, а слични маки и имаат и илјадници граѓани кои секојдневно ја користат оваа делница да стигнат до своите работни места.

Покрај реконструкцијата на овој булевар, граѓаните се револтирани и што се уште има застој на пробивањето на улицата „Есенинова“ која е важна за поврзување на општините Аеродром и Кисела Вода.

извор: 24info.mk

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број… Прочитај повеќе

Летно сметање на времето

Летното сметање на времето во 2023 година започнува на 26 март во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03… Прочитај повеќе

УСЈЕ се приклучи на глобалната иницијатива „Час на планетата земја 2023“

Повеќе од една деценија, Цементарница УСЈЕ е дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Во сабота, 25 март 2023 година, од 20:30 часот до 21:30 часот, УСЈЕ ќе ги… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе