Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+CentarЛокалноВо тренд...

Ацева: Расипнички, Орце Ѓорѓиевски го зголеми долгот на Кисела Вода за 40 милиони денари!

Изјава за медиуми, Бојана Ацева, советничка во Советот на Општина Кисела Вода

Почитувани граѓани,

Како советници од советничката група на СДСМ реагираме на зголемувањето на долговите на општината од страна на градоначалникот Орце Ѓорѓиевски и недомаќинското трошење на народните пари.

Овие нови долгови кои ги прави локалната власт на ВМОР-ДПМНЕ во изминатата една година се врз грбот, врз џебот на граѓаните на Кисела Вода.

За само 1 година и 3 месеци, ВМРО-ДПМНЕ и Орце Ѓорѓиевски го зголемиле долгот на општина Кисела Вода за 40 милиони денари!

Ако во 2021 година долгот на општината бил 56 милиони денари, сега долгот е неверојатни 96 милиони денари!

Ако се додадат и долговите кон добавувачи се доаѓа до огромни 146 милиони денари долгови!

Она што е уште пострашно е фактот дека наместо за проекти парите на граѓаните на Кисела Вода се трошат ненаменски и недомаќински.

Еве еден пример конкретен пример, покрај партиските вработувања се зголемуваат трошоците и количините за набавка на гориво.

Оваа 2023 година општина Кисела Вода ќе потроши повеќе пари на граѓаните за гориво во споредба со минатата 2022 година кога цените на горивата беа повисоки.

Ако во 2021 и во 2022 година се одвојувале по околу 800тини илјади денари за набавка на гориво, оваа година ќе се потрошат 20 отсто повеќе, односно точно ЕДЕН МИЛИОН ДЕНАРИ.

Како е тоа можно и зошто повеќе?

Особено што Ѓорѓиевски пред јавноста и на социјалните мрежи тврди дека не користи службено возило а се фалеше и дека ги запленил клучевите од службените возила.

Како тогаш за оваа година ќе потроши повеќе народни пари за набавка на гориво од лани?

Зошто е потребно да се трошат повеќе народни пари, да се набавува повеќе гориво, ако Ѓорѓиевски не користи службено возило и ако ги одзел клучевите од службените возила?

Или изјавите дека не се користат службени возила се невистинити?

Очекуваме одговори од градоначалникот Орце Ѓорѓиевски за ова расипничко, недомаќинско трошење на парите на граѓаните на Кисела Вода.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Ужас: Приведени мажи за силување на девојче помало од 14 години во Струга

Двајца повозрасни мажи и еден малолетник се приведени во Струга под сомнеж за полов напад врз малолетничка помала од 14 години. СВР Охрид соопшти дека за делото се осомничени жители… Прочитај повеќе

Пари, среќа, нови можности: Три хороскопски знаци ќе доживеат голем успех во април

Откријте според хороскопот кого ќе го „грее сонце“ во април, кои три знаци ќе имаат најмногу среќа на полето на љубовта, работата и финансиите! Според астрологијата и во однос на… Прочитај повеќе

Груби: Знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени

Членот на Централниот совет на Демократската унија за интеграција, Артан Груби пред почетокот на седницата на Централното претседателство на партијата во Мала Речица истакна дека „знае дека има пратеници на… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе