Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МакедонијаВо тренд...

Бангиевски: Сериозно ќе се ограничи суверенитетот на земјата доколку странци ни ги бираат судиите и обвинителите

Ставот на граѓаните се должи на многу ниската доверба која ја имаат кон работата на судовите. Симптоматично е тоа што таа недоверба веќе е традиционална и никако да се поправи впечатокот кај граѓаните во врска со правораздавањето на судовите, вели за „Локално“ адвокатот Владо Бангиевски, коментирајќи го последното истражување на „Детектор“, според кое половина од граѓаните сметаат дека меѓународната заедница треба да биде вклучена во процесот на избор на судии и обвинители.

Посочува дека процентот на доверба е исклучително низок и тоа не е за потценување.

-Но, решението не е во странскиот фактор. Тоа би значело многу сериозно ограничување на суверенитетот на земјата и би било јасен индикатор дека ние сме неспособни како држава да си ги средиме внатре, нашите внатрешни проблеми и предизвици, истакнува Бангиевски.

Адвокатот смета дека решенијата за проблемите со кои се соочува судството кај нас, вклучително и во однос на довербата на граѓаните кон него, мора да се бара во системските промени, но и во доследно спроведување на законите и другите прописи.

Истражувањето кое за „Детектор“ го спроведе Институтот за политички истражувања Скопје, покажува дека граѓаните во мнозинство бараат странски експерти и во Антикорупциската комисија, така што 53,2 проценти сметаат дека со цел да се зајакне нејзиното влијание странски експерти треба да бидат вклучени во ДКСК. Соговорникот на тоа вели дека е против за секој проблем во општеството да се формираат комисии.

-Ова од причина што на тој начин само се бирократизираме – а не го добиваме посакуваниот ефект. Немам увид во работата на ДКСК за да можам детално да коментирам, но со корупцијата треба да се занимаваат обвинителствата и тука треба да се стави акцентот, во јакнење на институционалниот капацитет на обвинителствата – а не да се разводнува проблемот со дополнитено формирање на тела (комисии) кои чинат многу буџетски пари, за ефект кој е мал или минимален. Процентот на доверба која ДКСК ја ужива кај граѓаните тоа го покажува, оценува Бангиевски.

Н.П.

извор Локално.мк

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе