Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+CentarМакедонија

Што се “паметни станови”? – функционалност и комфор на модерното живеење

Како што поминуваат годините гледаме дека сите се ориентирани повеќе кон паметните уреди и интересот за нив од година во година сѐ повеќе расте. Паметните уреди стануваат дел од секојдневното живеење и функционирање. Тука не зборуваме само за паметните телефони, туку зборуваме за многу повеќе, како на пример паметни фрижидери, паметни машини за перење алишта, паметни системи за греење и ладење, и уште многу други вакви или слични уреди кои го олеснуваат нашиот секојдневен живот.

Тука сѐ повеќе се наметнува и потребата нашите домови, како и идните домови да бидат попаметни и поефикасни за да можеме да заштедиме и време и енергија. Така, можеме да очекуваме паметните станови да станат сè попопуларни во иднина. Подолу ќе се обидеме да ви објасниме што поточно значи терминот “паметни станови”, каква е нивната функционалност и како тие би биле нашата иднина понатаму.

Паметен стан – што е тоа?

Паметниот стан е добро организиран и ефикасно дизајниран простор. Во паметен стан, се става акцент на функционалноста, сигурноста и практичноста во секојдневното домување. Овие станови се популарни во развиените земји, и само што почнуваат да бидат популарни насекаде.

Карактеристики на „паметниот“ стан

„Паметен“ стан е оној кој е и паметно дизајниран и паметно поврзан преку интернет мрежа. Овие станови се опремени со паметни уреди, и имаат најразлични функции. Тие не претставуваат обичен простор за живеење, туку синоним за практичен и исклучително удобен живот во кој паметните уреди ја вршат работата наместо вас. Покрај удобноста и функционалноста, некои од најголемите предности на паметниот стан се енергетската ефикасност, а со тоа и економичноста. Поголемата безбедност и поедноставното секојдневие, се исто така главни карактеристики на паметните станови.

 

Сигурно некогаш ви се случило да тргнете на работа и да не се сеќавате дали го заклучивте домот, и дали го изгаснавте шпоретот за готвење. Овие проблеми имаат едноставно решение благодарение на паметните станови. Сите апарати во овие станови се поврзани преку интернет, и едноставно може да се управуваат преку вашиот мобилен телефон или таблет. Поедноставното домување се постигнува на различни начини. На пример, паметниот фрижидер може да ве извести кога им поминува рокот на одредени намирници. Кога не сте дома, можете да му “наредите” на машината за перење на алишта да започне со работа, а на телезвизорот да ја снима вашата омилена серија.

Поефикасни згради

Новите технологии овозможуваат значително заштедување на енергија во паметните згради. Различни безбедносни системи, како и системи за ладење, греење и вентилација, ефикасно се поврзуваат преку овие паметни уреди. Енергетската ефикасност и штедењето на разни ресурси воопшто, се едни од главните причини за изградбата на паметните згради и имплементирањето на овие системи во веќе постоечките објекти.

Уклучени светла во просторија која не се користи, е невозможно во една паметна зграда!

Ваквите згради користат сензори за да се утврдат одредени дефекти, како и можност да се утврди која просторија се користи најчесто, и која има потреба од најчесто одржување. Дополнително, одредени паметни згради нудат и автоматско управување со осветлувањето, соларни системи, паметни гаражи, автоматско управување со ролетните, видео надзорот, противпожарните системи итн.

Паметните станови стануваат се повеќе застапени на пазарот на недвижности. Предноста од поседувањето на еден ваков стан ја чувствуваат сите – и сопствениците на становите, и сопствениците на паметните згради. Со овој тип на градби не само што си го олеснуваме нашето секојдневие, туку и придонесуваме во заштеда на енергија и максимизирање на безбедноста на станарите и нивниот имот.

Се надеваме дека успеавме да ви ја доловиме идејата за „паметните„ станови, за тоа што се всушност тие и како би влијаеле на нашето живеење и домување во иднина. Сведоци сме дека сѐ повеќе се ориентираме кон паметната технологија која во голема мера е вклучена во нашите животи. Останува на вас да одлучите дали и вие би сакале во иднина да живеете во еден ваков „паметен“ стан.

 

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број… Прочитај повеќе

Летно сметање на времето

Летното сметање на времето во 2023 година започнува на 26 март во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03… Прочитај повеќе

УСЈЕ се приклучи на глобалната иницијатива „Час на планетата земја 2023“

Повеќе од една деценија, Цементарница УСЈЕ е дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Во сабота, 25 март 2023 година, од 20:30 часот до 21:30 часот, УСЈЕ ќе ги… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе