Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+CentarМакедонија

Митрески: Опозицијата сака инцидент во Собранието, ги деблокираа само законите што се однесуваат за општините

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески во гостувањето во ТВ21 кажа дека политичката одлука на ВМРО-ДПМНЕ е да не учествува на координација.

-Уште поголем хендикеп за пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ е што нивниот претседател Христијан Мицкоски не е пратеник. Мислам дека им требаат консултации на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ со него за да можат да носат одлуки, рече Митрески.

Тој додаде дека голем број закони останале голем период блокирани поради однесувањето на опозицијата.

-По две години чекаше во Комисија Законот за отпис на камати на граѓаните и Законот за отпис на камата на јавните претпријатија кон државите, а откако се промени законот и беа вклучени општините, тогаш тие го деблокираа законот. Блокиран е и Законот за солидарен данок, Законот за данок на добивка, има нератификувани договори од „Отворен Балкан“ кои чекаат во Комисијата за надворешна политика, потоа голем број закони за земјоделието. Мислам дека опозицијата сака да се случи инцидент. Некој од мнозинство да започне да претседава со Комисијата која има претседател пратеник од опозицијата, па да започнат турканици со фотелји, рече Митрески.

Пратеникот нагласи дека година и пол бил блокиран Законот за финансирање на локалните патишта, но кога се случила промената на локалната власт истиот ден решението поминало.

-Претседателот на Комисијата, сегашен градоначалник го блокираше законот. Ако локалните патишта се направија пред една и пол година сега ќе се правеа нови патишта. Денеска се фалат тоа, не можам да најдам логика во такво однесување, рече Митрески.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе