Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarБизнисВо тренд...

Работи и занаети на иднината кои носат огромна заработка: Ова се вештините кои можат да ви донесат богатство

Работниците со дигитални вештини кои треба да напредуваат на работното место носат загарантиран напредок и во нивните кариери и во финансиската независност.

Истражувачите анализираа стотици милиони неодамнешни огласи за работа во Соединетите Американски Држави (САД) за да ги идентификуваат четирите најбарани вештини на денешното променливо работно место.

Анализата на 228 милиони огласи за работа покажа дека најбрзо растечките групи на вештини со најголема побарувачка се вештачката интелигенција (ВИ) и програмирањето, програмирањето во облак, управувањето со производи и социјалните медиуми. Дури еден од осум огласи за работа во САД моментално наведува една од овие вештини како неопходен услов.

Петгодишната стапка на раст за овие четири групи знаења беше 122 проценти во 2021 година. За оние работници кои ги поседуваат или стекнуваат овие најпосакувани вештини, наградите ќе бидат големи, според Светскиот економски форум. И заработката и можностите за таков поединец ќе ја надминат секоја просечна работа, од почетокот до крајот на кариерата.

Веќе по 7-8 години кариера, нивната просечна годишна плата надминува помеѓу 120 и 140 илјади долари.

Работниците со вештини за социјални медиуми не можат да постигнат таков почеток, но во рок од три години тие исто така заработуваат повеќе од работниците во повеќето други индустрии.

Како што побарувачката за дигитални вештини се шири низ индустриите, некои традиционални работни улоги, вклучително и технологијата, доживуваат брз пад. Анализата открива дека бизнис консалтинг (консалтинг), специјализирана продажба, архитектура и администрација на бази на податоци, мрежни протоколи, веб дизајн и развој забележале голем пад на побарувачката.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Четири хороскопски знаци ги чека април за паметење: Доаѓаат успеси и голем напредок

Овој април ќе биде особено успешен и корисен за четирите знаци кои ќе доживеат голем напредок. Иднината не може да се предвиди, но ако им се верува на астролошките прогнози… Прочитај повеќе

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

Повеќето туристи кои не патуваат преку агенции, сместувањето го избираат преку специјализирани локации, што се води од критиките на другите гости. Но, тука често се јавува проблемот, особено ако критики… Прочитај повеќе

Дали ги користите двете раце или само палецот? Што кажува начинот на кој ги пишувате пораките за вашата ЛИЧНОСТ

Откријте каква личност сте. Сите ние поминуваме многу време и на социјалните мрежи и пишувајќи пораки. Во зависност од тоа како ги пишувате, можете да одредите какви сте како личност.… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе