Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Власта засилена со АА, ја ‘победи’ активната блокада на опозицијата

Зголемувањето на владејачкото мнозинство во Собранието се очекува да им стави крај на надигрувањата за создавање кворум за работа во законодавниот дом. Изминатиов период јавноста сведочеше на одложување на неколку пленарни седници, па со приклучувањето на Алијанса за Албанците ќе се консолидираат редовите во коалицијата на власт, што ќе придонесе до функционално Собрание, пишува Фронтлајн. Спикерот Талат Џафери претходно истакна дека тој прави се во неговите можности за да создаде услови за работа, но дека нема одговорност во однос на партиско-политичката одлука на пратениците. Според него, обврска е на секој пратеник да биде на работно место без оглед дали е тоа мнозинството или опозицијата.

-Деловникот не вели дека има посебни права и обврски на мнозинството и посебни права на опозицијата, обврска е за секој пратеник да бдие на работно место и право да одлучува по односните прашања, а како ќе се однесуваат пратениците тоа си е веќе нивна одговорност, рече Џафери.

Во меѓувреме, се уште трае активната блокада на Собранието која ја започна ВМРО-ДПМНЕ, а од СДСМ обвинуваа дека токму опозицијата ја опструира работата на народните избраници. Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески неодамна рече дека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Левица постојано се во контакт и се договараат дали да ја напуштат салата во моментот кога ќе пребројат колку пратеници од мнозинството се присутни. Тој додаде дека пратениците од мнозинството не секогаш можат да бидат присутни во салата, со оглед на службените патувања, обврски, како и работа во собраниските комисии.

Со влезот на Алијанса за Албанците власта „ја победи активната блокада“ и сега ќе се овозможи предлог законските решенија да не висат на конец во зависност од волјата на опозициските пратеници.

На крајот на јануари, по подолг период Собранието успеа да одржа пленарна седница, а најзаслужен за обезбедувањето кворум беше Сурија Рашиди, од Алијанса за Албанците.

Извор : Frontline.mk

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Приведени крадци во Скопје

На 27.03.2023 во Скопје од полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје се лишени од слобода Н.М.(18) и М.М.(19), двајцата од Скопје. Полициски службеници од Одделението за… Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ и Муцунски во општина Аеродром во постојано ја докажуваат сопствената неспособност, обвини Баварчиќ

Изјава за медиуми, Драган Баварчиќ, секретар на ОО СДСМ Аеродром Тимчо Муцунски во континуитет продолжува со негрижата за општината, а урбаниот хаос, негрижата за отпадот и уништувањето на зеленилото стануваат… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе