Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаикВо тренд...

Денеска го славиме Свети Јован Златоуст: За мир на вашата душа, треба да го направите го ОВА

Македонската православна црква и верниците денеска ќе го одбележат денот посветен на примопредавањето на моштите на Свети Јован Златоуст

Свети Јован Златоуст во Македонија важи за еден од најучените светци, па се верува дека утре секој верник треба да земе драга книга и да прочита барем дел од неа.

Во некои делови и денес се верува дека на празникот Свети Јован Златоуст жените не смеат да земаат волна, конец или игли, бидејќи овој светител не сака тие да работат на неговиот празник, туку за сите подеднакво, со добра книга, опуштете се и посветете се на духовниот развој, а не на материјалното збогатување.

Ако веќе успевате да избегате од обврските во овој стресен период, прошетајте до црквата. Запали свеќа во чест на Свети Јован Златоуст и помоли му се. Ќе видите, после тоа сè во животот ќе ви оди полесно.

Празникот на овој светител и денес се празнува на 26 ноември, а денешниот ден е посветен на пренесувањето на неговите мошти од ерменското село Коман во Цариград во 438 година.

Свети Јован Златоуст е почитуван во целиот христијански свет. Бил патријарх во Константинопол и автор на книгата „За свештенството“, како и на неколку високоценети проповеди, поради што го добил и прекарот „Златна уста“. Верниците од нашите краишта и денес го нарекуваат „златна труба на православието“ поради упорноста и жарот со кои во своите говори на луѓето им укажуваше на силата и исправноста на христијанството.

Преданието вели дека бил многу почитуван меѓу обичниот народ, кому со задоволство им се обраќал и го толкувал Светото Писмо.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Нов силен земјотрес го погоди Чиле: Се слушна силен звук

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле. Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на… Прочитај повеќе

Полицијата им е зад пети на кластерот интернет терористи осомничени за дојавите за бомби во Македонија?

Деновиве во Србија, Босна и Херцеговина и Бугарија на сличен принцип како и во Македонија стигнаа десетици дојави за бомби во училишта и образовни институции, пишува Centar.mk. Во Бугарските медиуми… Прочитај повеќе

Го вклучија црвениот аларм: Америка итно ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе