Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Здравје

За виталност на организмот потребен е само правилен баланс во исхраната

Бројните физички, психолошки, социјални и еколошки промени кои се случуваат го менуваат квалитетот на животот. Многу од нас се стремиме кон поздрав начин на живот, физичка активност, умерена исхрана, бираме храна со ниска калориска вредност, а богата со хранливи материи и што уште не правиме за да го достигнеме чувството на леснотија и виталност. Потребата од ваква промена доаѓа од повеќе страни, живееме брзо, се храниме уште побрзо и нездраво, не внимаваме што внесуваме а стресот ни е додаток на сите дневни активности.

Ваквиот начин на живот на подолг период неминовно се одразува врз здравјето. Како? Чувството на замор е присутно постојано, стануваме раздразливи и нетолерантни и кон најмалите тривијални ситуации, телото ни е тешко, тромаво и имаме чувство на подуеност. Тоа се првите знаци дека рамнотежата во организмот е нарушена, потоа може да се појават и здравствени проблем а во некои случаи оваа појава може да биде и аларм за опасност. Потребна ни е промена.

Постигнувањето на вистинска рамнотежа е важно во секој аспект од нашиот живот, дури и кога станува збор за ситници како на пример каква храна внесуваме. Всушност може да се каже дека оттука, од исхраната започнува постигнувањето баланс во организмот а потоа и во животот. Иако денешната култура не секогаш придонесува за одржување рамнотежа, и во многу случаи промовира дури и екстремни активности, сепак може да се постигне и тоа само со мала заложба.

Правилната исхрана значи внесување храна во организмот што придонесува за неговата физиолошка и психолошка рамнотежа и ја зголемува нашата отпорност на стресот, инфекции и болести. Се започнува од дигестивниот баланс а се постигнува со здрава исхрана, консумирање јогурт со пробиотици и слушање на потребите на нашето тело.

Всушност ова го докажува и клиничката студија направена за Баланс+ јогуртот. Од анализа на резултатите од оваа студија, спроведена на повеќе учесници со симптоми на тегоби во дигестивниот систем и воопшто нарушена рамнотежа, се покажа дека работата на дигестивниот систем се регулира по само 10 дена редовно консумирање на 500 грама Баланс+ поделен во два оброка. Пробиотските култури Lactobacillus acidophilus и Bifidobacterium и пребиотикот олигофруктоза, застапени во овој јогурт влијаат и го подобруваат метаболизмот и варењето на храната.

Со регулирање на работата на дигестивниот систем започнува и балансот воопшто во организмот а и другите ефекти врз нашата психофизичка состојба што произлегуваат од пиењето на јогуртот Баланс+ а сите се потврдени со клиничката студија. Повеќе информации и детали за резултатите од студијата достапни се на линкот https://balansplus.mk/klinichka-studija-za-pozitivnoto-vlijanie-na-jogurtot-balans-vrz-patsientite/

пр текст

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Нов силен земјотрес го погоди Чиле: Се слушна силен звук

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле. Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на… Прочитај повеќе

Полицијата им е зад пети на кластерот интернет терористи осомничени за дојавите за бомби во Македонија?

Деновиве во Србија, Босна и Херцеговина и Бугарија на сличен принцип како и во Македонија стигнаа десетици дојави за бомби во училишта и образовни институции, пишува Centar.mk. Во Бугарските медиуми… Прочитај повеќе

Го вклучија црвениот аларм: Америка итно ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе