Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarЗдравје

МАЖИ ВНИМАВАЈТЕ: Што треба да знаете за ракот на тестисите и ракот на простата

Фокусот е на здравствените проблеми кои ги погодуваат мажите, како што се ракот на простатата и тестисите, но и на често занемарените проблеми со менталното здравје.

Рак на простата
Во речиси 90 проценти од случаите се јавува кај мажи постари од 60 години, а инциденцата се зголемува. Новите упатства за скрининг за рак издадени од Европската комисија препорачуваат тестирање на PSA (тестирање специфичен антиген за простата) кај мажи под 70-годишна возраст, но сепак, важно е да се проценат придобивките и ризиците од оваа процедура во секој поединечен случај.

Рак на тестисите
Ракот на тестисите се јавува почесто кај помладите мажи, најчесто (повеќе од 80 проценти) пред 50-тата година од животот. Во споредба со другите видови на рак, прогнозата е многу добра – петгодишното преживување се проценува на околу 95 проценти. Важно е редовно да се прегледуваат тестисите (еднаш на два месеци) и да се оди на лекар ако забележите некаква промена или грутка – лекувањето на ракот на тестисите откриен во рана фаза, па дури и отстранувањето на еден тестис, обично не влијае на сексуалниот живот или плодноста.

Самоубиства
Бројни истражувања покажуваат дека мажите се помалку склони од жените да бараат помош во случај на здравствени проблеми, а исто така и во случај на психички тешкотии.

Зборувањето за емоции и психолошки тешкотии е во спротивност со родовите улоги и придружните квалитети што им ги припишуваме на мажите, како што се стабилноста, силата и наметливоста. Улогата на машкиот пол како „хранител“ на семејството и чувството на одговорност поврзано со него доведува до поголемо влијание на социо-економските проблеми како што се невработеноста, нискиот социјален статус и финансиските проблеми врз психолошкото здравје на мажите.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Нов силен земјотрес го погоди Чиле: Се слушна силен звук

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле. Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на… Прочитај повеќе

Полицијата им е зад пети на кластерот интернет терористи осомничени за дојавите за бомби во Македонија?

Деновиве во Србија, Босна и Херцеговина и Бугарија на сличен принцип како и во Македонија стигнаа десетици дојави за бомби во училишта и образовни институции, пишува Centar.mk. Во Бугарските медиуми… Прочитај повеќе

Го вклучија црвениот аларм: Америка итно ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе