Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Алијанса за Албанците преку комисија ќе одлучува за можното проширување на парламентарното мнозинство

Алијанса за Албанците денеска го одржа првиот состанок на Централното собрание по вонредниот Конгрес на 24 декември, на кој се расправаше за политичката состојба во државата и беа комплетирани повеќето централни структури на партијата за следните 4 години, информираат од партијата.

Додаваат дека на предлог на претседателот Арбен Таравари, Зијадин Села едногласно е избран за претседател на Собранието на партијата.

„Со апсолутно мнозинство членовите на собранието го избраа Кренар Лога за генерален секретар, а Исен Шабани за организациски секретар.

На денешното собрание беа избрани и тројца потпретседатели на партијата, односно пратениците Илире Даути и Елми Азири, како и општинската советничка на Скопје, Бујаре Абази. Потпретседателско место за Тетово остана празно до внатрешните избори во огранокот.

Со предлог на претседателот, Арбен Таравари и во консултација со ограноците, Собранието одобри 29 членови на Претседателството на партијата: Кренар Лога, Исен Шабани, Бујаре Абази, Илире Даути, Елми Азири, Бедри Ајдари, Беким Поцеста, Сузана Пачуку, Абдула Салиу, Елфете Исмаили, Ферди Шабани, Ријад Шаќири, Сурија Рашити, Премтиме Зулали, Наиме Ислами, Халил Снопче, Бесим Мемеди, Афердита Хамза Мислими, Аднан Незири, Вјолце Бериша, Агрон Рустеми, Мислим Зендели, Албон Џемаили, Садик Сулејмани, Артина Ќазими, Арѓенд Гура, Назим Таипи, Халит Ферати, Неџмедин Садику. Претседателството ќе се пополни со дополнителни членови на следната седница на Собранието“, велат од таму.

На Собранието, како што појаснуваат се водела долга и широка дискусија за политичката состојба во која се наоѓаат земјата и регионот и пристапот на Алијанса за Албанците во периодот што следува.

„Претседателот, Арбен Таравари, истакна дека државата, како никогаш досега, се наоѓа во пресвртен момент и дека активностите/дејностите и одлуките што се носат денеска ќе имаат последици со децении по ред. Членовите на Собранието се согласија дека земјава нема друга алтернатива освен уставните измени и дека секое друго решение е закана за мирот, безбедноста и стабилноста во регионот и во Европа. Додека Европа никогаш не била повознемирена од Втората светска војна, по руската агресија врз Украина и тензичната ситуација во регионот, Северна Македонија е безбедна и перспективна земја под капата на НАТО. Алијанса за Албанците е решена да ја закотви земјата дефинитивно со Западот. Сè друго не води кон непознато и спирала на бескрајна неизвесност.

Членовите на Собранието едногласно го овластија Претседателството на партијата да формира комисија којашто ќе разговара со претставниците на Владата за уставните измени, можното проширување на парламентарното мнозинство и отворањето на преговорите за членство во ЕУ“, се наведува во соопштението од партијата.