Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаик

Овој европски град е идеален за живот: Дури 300 сончеви денови годишно, плата над 3.500 евра

Ако сонувате за идеален град за живеење, можеби е време да обрнете внимание на Лисабон, еден од најстарите градови во светот кој е полн со приказни и весели бои, каде сонцето сјае 300 дена во годината, а температурата ретко паѓа под 15 Целзиусови степени.

Главниот град и најголемиот град на Португалија е познат по своите кривулести, калдрмани улици и искачувања, шарени згради, жолти трамваи, сини керамички плочки кои ја красат надворешноста на фасадите и посебен музички правец, фадо, жанр што потекнува од земјата. на почетокот на 19 век.

Во Лисабон се чувствувате безбедно талкајќи дење и ноќе и каде ќе најдете хотели и ресторани за сечиј вкус, буџет и барања – со овие зборови Туристичкиот одбор на главниот град на Португалија ги поканува посетителите од целиот свет да ја истражат романтичната метропола на Атлантскиот брег.

Градот кој лежи на седум ридови никого не остава рамнодушен. Освен прекрасните туристички атракции кои повикуваат како силен магнет, истраживме зошто Лисабон е еден од најдобрите градови за живеење во Европа.

Просечната плата во Португалија е околу 1.269 евра месечно, пренесува веб-страницата nhglobalpartners.com. Просечната плата на вработените во Лисабон е значително повисока отколку во остатокот од Португалија и изнесува околу 3.755 евра месечно.

Поголемите градови како Порто и Лисабон имаат највисоки просечни плати, додека помалку развиените и пооддалечените области имаат тенденција да имаат пониски плати. Која е просечната плата во Португалија во споредба со соседните земји? Просечната плата во Португалија е најниска во Западна Европа и повеќе во согласност со платите во Источна и Централна Европа. Сепак, релативно ниските трошоци за живот ги компензира ниските плати.