Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Казнети 170 возачи во Скопје, 35 за возење под дејство на алкохол

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (14.01.2023) продолжи со контролите во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 170 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 31 санкција, 16 мерки за возење без возачка дозвола, 35 санкции за возење под дејство на алкохол, три мерки за нерегистрирани возила.

Изречени се пет санкции за минување на затворен сигнал (црвено светло), пет санкции за возач почетник…

МВР апелира до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемат безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесат за посигурни патишта.