Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМакедонијаВо тренд...

Да го смениме она што ни го предвидува вештачката интелигенција – видео спот на македонското претседателство со ОБСЕ

Каде чекори човештвото? Што нè очекува во иднина според генераторот на слики со вештачка интелигенција? Што ОБСЕ може да промени?

Одговорите на овие интересни прашања се спакувани во иновативното видео кое е изработено во рамки на македонското претседателство со ОБСЕ во 2023 година кое започна на 1 јануари 2023 година, а ќе трае до крајот на годината. Претседавач со ОБСЕ ќе биде министерот за надворешни работи Бујар Османи, кој од 11 до 13 јануари е во Виена во својство на претседавач, каде ја презентираше програмата на македонското претседателство кое ќе се одвива под слоганот „За луѓето се работи“.