Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМакедонија

Уапсена скопјанка која пријавувала закани за бомби во скоспки училишта

На 12.01.2023 од полициски службеници приведена е А.К.(55) од Скопје, поради основано сомнение дека на 11.01.2023 од мобилен телефон се јавила телефонски во Управата за финансиско разузнавање во Скопје и лажно пријавила дека се поставени експлозивни направи во училишта во Скопје. Веднаш по добиената пријава преземени се соодветни мерки и активности и утврдено е дека пријавата е лажна, а А.К. (лице со здравствени проблеми) е пронајдена и приведена.

Известен е Јавен обвинител и по документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.