Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarНаука

Последните осум години најтопли во историјата: големо предупредување за последиците од глобалното затоплување

Последните осум години се најтопли во светот откако е измерена просечната годишна температура, покажуваат резултатите од најновото истражување на агенцијата на ЕУ што се занимава со анализа на климатските промени.

Анализата на Европската служба за климатски промени „Коперник“ покажа дека претходната година – 2022 – била петта најтопла во историјата откако е измерена просечната температура. Во анализата се наведува и дека ова била втора најтопла година во Европа, а само 2020 година е потопла.

Извештајот ја опишува минатата година како година на екстреми, што донесоа топлотни бранови во Европа, смртоносни поплави во Пакистан и Австралија и глобално затоплување поради кое морињата на Антарктикот достигнаа рекордно ниско ниво.

Во извештајот се наведува дека просечната годишна температура е зголемена за 1,2 степен во однос на прединдустрискиот период.

Според Парискиот договор од 2015 година, повеќето земји во светот се согласија да го ограничат затоплувањето за два степена за разлика на она пред прединдустриските нивоа.

Меѓувладиниот панел на ОН за климатски промени ја идентификува ознаката од 1,5 степен како клучен праг, а потоа изјави дека неговото прекршување драматично ќе го зголеми ризикот од екстремни временски услови.

Во 2022 година Европа ја доживеа втората најжешка година досега, а климатските промени предизвикаа екстремни услови, кои го намалија приносот на земјоделските култури, ги исушија реките и доведоа до илјадници смртни случаи.

Сите светски океани забележаа рекордно високи температури минатата година. Повеќе од 90 отсто од вишокот топлина што е заробена на Земјата поради ефектот на стаклена градина се апсорбира во океаните, пишува „Гардијан“.

Резултатите од мерењата, кои првпат беа објавени во 1958 година, во споредба со денешните, покажуваат дека од 90-тите температурата во океаните рапидно се зголемува. Температурата на површинската вода во океаните има големо влијание врз временските услови.

Потоплата вода во океаните помага да се создадат екстремни услови, па лесно може да се појават урагани или тајфуни поради што крајбрежните градови се особено загрозени.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Нов силен земјотрес го погоди Чиле: Се слушна силен звук

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле. Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на… Прочитај повеќе

Полицијата им е зад пети на кластерот интернет терористи осомничени за дојавите за бомби во Македонија?

Деновиве во Србија, Босна и Херцеговина и Бугарија на сличен принцип како и во Македонија стигнаа десетици дојави за бомби во училишта и образовни институции, пишува Centar.mk. Во Бугарските медиуми… Прочитај повеќе

Го вклучија црвениот аларм: Америка итно ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе