Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМакедонијаВо тренд...

Вонредно метео предупредување: Снег вечерва ќе натрупа на многу места низ Македонија, синоптичарите ја објавија најновата прогноза за следните четири дена

Претежно облачно со повремени врнежи од дожд, пообилни во источните делови, а на планините од снег. Попладне врнежите од дожд ќе преминуваат во снег и во некои од пониските места и ќе бидат со послаб интензитет. Ќе дува умерен, а долж Повардарието попладне засилен ветер од северозападен правец.

Максималната температура ќе биде во интервал од 5 до 11 степени.

До сабота ќе преовладува променливо облачно и студено време со повремени слаби локални врнежи од дожд и снег во пониските места, а на повисоките места и на планините од слаб снег.

Утре ќе дува слаб до умерен, а долж Повардарието повремено засилен ветер од северозападен правец. Стабилно и суво со утринска магла по одделни котлини ќе се задржи во петок.

Прогноза за 12.01.2023
Минимална температура: -5°C до 1°C
Максимална температура: 2°C до 9°C

Променливо облачно и студено со повремени слаби локални врнежи од дожд и снег во пониските, а на некои од повисоките места и на планините од снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец.

Прогноза за 13.01.2023
Минимална температура: -6°C до 1°C
Максимална температура: 3°C до 11°C

Утрото студено со слаба магла по одделни котлини. Преку денот сончево и суво со мала до умерена облачност и со слаб ветер од северозападен правец. Кон крајот на денот облачноста ќе се зголемува.

Прогноза за 14.01.2023
Минимална температура: -4°C до 3°C
Максимална температура: 3°C до 10°C

Променливо облачно со повремени слаби локални врнежи од дожд, а на некои од повисоките места и на планините од снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.