22.8 C
Скопје
25. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ТЕМАКУЈНА

Новата година е веднаш зад аголот: Еве кои намирници се верува дека носат среќа доколку ги вклучите во вашето мени

Новата 2023 година е пред самиот агол, па време е да подготвите мени за новогодишната ноќ.

Одредени култури веруваат дека одредени намирници носат среќа, па затоа ви предлагаме да ги додадете во вашето мени.

Обичаите се разликуваат од култура до култура, но без разлика на географската локација, грозјето, зелениот зеленчук, рибата, мешунките и колачите најчесто се доживуваат како храна која носи среќа.

Црн грашок
Јадењето црн грашок на Нова Година е почитувана традиција. Не треба да се меша со зелен грашок. Црниот грашок е всушност еден вид грав. Постојат неколку различни причини зошто тие се поврзуваат со среќа на Нова Година. Една теорија ја зацврстува традицијата во Граѓанската војна, кога војниците на Унијата извршија рација во снабдувањето со храна на армијата на Конфедерацијата, оставајќи го само овој грав зад себе.

Друго е закотвено во афро-американската историја, каде што новоослободените робови ја прославија Прокламацијата за еманципација од јануари 1863 година со јадења од црн грашок – една од ретките храна достапна за робовите. Но, други теории ја датираат среќната репутација на мешунките уште во древниот Египет, сугерирајќи дека јадењето грашок — зеленчук што е лесно достапен дури и за најсиромашните робови — е начин да се покаже понизност кон боговите. Пробајте ги сами како прилог со ова.

Кисела зелка
Киселата зелка е вистинска храна особено за зимските денови, па затоа е добро да се јаде во големи количини. Со помош на кисела зелка вашето тело се збогатува со многу пожелни хранливи материи. Зелениот зеленчук, како блитвата или зелката, имитираат хартиени сметки.

Торта
Кога тортата не е одлична опција за прослава? Многу култури имаат специфични новогодишни колачи. На пример, Грците уживаат во тортата наречена Василопита, (позната и како кралска пита или пита со босилек) која се прави само за Нова Година. Оваа грчка новогодишна торта е слатка и прелиена со бадеми. Традиционално, колачот се пече со паричка или кусур, а кој ќе го добие тоа парче треба да има среќа во наредната година.

Овошје
Во филипинската култура, новогодишната ноќ се слави со овошје. Колку видови овошје за Нова Година? Дванаесет, за да го симболизираат секој месец. Филипинците бараат и тркалезно овошје, но мангото и лубеницата можат да бидат дел од новогодишната трпеза. Во Мексико грозјето се јаде на полноќ за да ја симболизира годината што претстои, а ширум светот на новогодишната ноќ се јаде калинка, симбол на плодноста и раѓањето.

Пченица и тестенини
Пченицата отсекогаш била симбол на просперитет, успех и плодност. Пченични чорби, пржени, но и слатките јадења од варена пченица се само дел од јадењата без кои празничната трпеза во минатото беше речиси незамислива.

Интересно е и едно старо верување од Сицилија, кое вели дека во новата година несреќа ќе ги снајде сите оние кои на новогодишната ноќ јадат макарони или кој било друг вид тестенини освен лазањи.

Риба
Бакаларот е популарна празнична храна уште од средниот век. Многу пред ладење и модерен транспорт, сувиот бакалар можеше да стигне до секој дел од Европа и светот, па затоа традиционално се јаде насекаде. Харингата исто така традиционално се консумира на полноќ во Полска и Германија, а Германците често готват и крап. Во Шведска, на новогодишната ноќ обично се служи сморгасборд од различни специјалитети од риба, како што е салата од морска храна. Јапонците во новогодишната ноќ консумираат икра од харинга за поголема плодност, ракчиња за долговечност и суви сардини за добра жетва, пренесува Кликс.

Свинско месо
Постои верување дека свињата претставува напредок. Печено свинско месо се служело во Куба, Шпанија, Португалија, Унгарија и Австрија. Швеѓаните уживаат во варени свински нозе, Германците уживаат во печено свинско месо и колбаси, а Италијанците и Американците исто така ја следат традицијата на оброци богати со маснотии, кои претставуваат богатство и просперитет.