34.8 C
Скопје
13. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ТЕМАМОЗАИК

„Зимските бебиња“ имаат свои карактеристики: Еве зошто малите родени во овој период се посебни

Списанието Овлет кер цитираше неколку студии кои ги разгледаа бебињата родени во зимските месеци. Постојат неколку карактеристики што ги откриле научниците.

Истражувачите од Харвард и Универзитетот во Квинсленд во Австралија откриле дека „зимските бебиња“ се во просек поголеми од бебињата родени во текот на летото.

Спроведоа и истражување во кое учествуваа седумгодишни деца. Докажано е дека децата родени во зима се повисоки, потешки и имаат поголем обем на глава.

Истражувањето кое било спроведено и на Универзитетот во Квинсленд покажало дека овие бебиња се посмирени, односно подобро се однесуваат. За жал, истражувачите од Оксфорд откриле дека имаат поголеми шанси да развијат мултиплекс склероза. Ова може да биде затоа што мајките добиваат помалку витамин Д во текот на зимата, што влијае и на бебето во утробата.

„Зимските бебиња“ имаат послаби коски во споредба со „летните бебиња“. Ова исто така се припишува на намалената апсорпција на витаминот Д од мајката. Врз основа на истражувањето спроведено во Принстон, бебињата зачнати во мај и родени во зима имаат поголеми шанси да се родат порано.

Истражувањето објавено во 2014 година покажа дека бебињата родени во зимските месеци почнуваат да лазат порано.

Позитивен факт е дека Јјш еден одличен факт е дека бебињата родени за време на Божиќ имаат најголема статистичка веројатност да живеат подолго од 100 години.