Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Мисајловски: Неминовни се предвремени парламентарни избори за излез од кризата

ВМРО-ДПМНЕ има комуникација со сите поголеми опозициски партии и секако дека поддржува секаква искрена иницијатива, која е во насока на рушење на оваа власт, која е рекордер по инфлација, сиромаштија и криминал, вели потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, за тоа како го оценува предлогот на Билал Касами, прво, да има предвремени парламентарни избори, а потоа уставни измени.

Мисајловски истакна дека неминовно е да се одржат предвремени парламентарни избори бидејќи состојбата во државата станува сè поалармантна и подраматична бидејќи Македонија е заглавена во криминал, корупција, како што рече, најдобро би било Ковачевски сам да се повлече и да ѝ не прави дополнителни штети на државата.

За секое подетаљно сценарио што би било во таа насока, во овие моменти би се воздржале од јавно коментирање затоа што тоа содржи детали за тоа кои се сите политички фактори што посакуваат промени и треба сите да се согласни за ова да се случува, рече тој.

Сметаме дека вонредните избори во годината што следува се неминовност затоа што состојбите се алармантни и ќе бидат уште подраматични состојби. Имаме заглавена земја во корупција, криминал и економска криза, држава без преговори со ЕУ и со многубројни условувања да почнат. Најдобро ќе биде Ковачевски сам да си се повлече и да не ја загрозува дополнително државата. Наместо да ѝ слугува на ДУИ, добро е да почне да му служи на народот. Затоа би кажал дека неминовно е да има избори в година и тоа ќе се случи, изјави Мисајловски.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Ужас: Приведени мажи за силување на девојче помало од 14 години во Струга

Двајца повозрасни мажи и еден малолетник се приведени во Струга под сомнеж за полов напад врз малолетничка помала од 14 години. СВР Охрид соопшти дека за делото се осомничени жители… Прочитај повеќе

Пари, среќа, нови можности: Три хороскопски знаци ќе доживеат голем успех во април

Откријте според хороскопот кого ќе го „грее сонце“ во април, кои три знаци ќе имаат најмногу среќа на полето на љубовта, работата и финансиите! Според астрологијата и во однос на… Прочитај повеќе

Груби: Знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени

Членот на Централниот совет на Демократската унија за интеграција, Артан Груби пред почетокот на седницата на Централното претседателство на партијата во Мала Речица истакна дека „знае дека има пратеници на… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе