Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМакедонија

Полицијата му затропа на врата: Напишал навредлив, расистички и ксенофобичен коментар на фејсбук

СВР Охрид поднесе кривична пријава против А.П.(58) од Радовиш поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“.

Тој, на 03.08.2022, по објавен текст на портал поставен на социјалната мрежа Фејсбук постирал коментар со што промовирал и поттикнувал омраза против одредена група граѓани.