Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ТехнологијаВо тренд...

НАЈГОЛЕМОТО ИСТЕКУВАЊЕ НА ПОДАТОЦИ НЕКОГАШ – од Whatsapp украдени 500 милиони броеви, има и од Србија, Албанија, Грција, Хрватска и Словенија

По неодамнешното масовно протекување на податоци на Facebook сега, WhatsApp претрпе нарушување на безбедноста – порака од анонимен продавач се појави на интернет за продажба на телефонски броеви на речиси 500 милиони корисници на WhatsApp од целиот свет.

Според Cybernews, на 16 ноември на форум на хакерската заедница BreachForums, еден од учесниците објавил оглас за продажба на базата на податоци за 2022 година од 487 милиони мобилни броеви на корисници на WhatsApp.

Се вели дека сетот на податоци содржи податоци од корисници на WhatsApp од 84 земји и се проценува дека 32 милиони броеви би биле од Соединетите држави.

На првата позиција е Египет, со 44.832.547 украдени сметки, потоа Италија (35.677.323), САД (32.315.282), Саудиска Арабија (28.804.686), Франција (19.848.559) и Турција (19.638. 821).

Напротив, земјите најмалку погодени од оваа кражба би биле Индонезија (130.331), Порторико (130.586), Кипар (152.231), Србија (162.898), Луксембург (188.201) и Брунеи (213.795).

Протекоа 500 милиони телефонски броеви на WhatsApp
Хакерот изјави за Cybernews дека ги продаваат податоците од САД за 7.000 долари, податоците од Обединетото Кралство за 2.500 долари и германските податоци за 2.000 долари.

Како што истражувачите на Cybernews, кои имаа пристап до примерок од 1.097 броеви регистрирани во Обединетото Кралство и 817 броеви во Соединетите Држави, телефоните се вистински и, навистина, припаѓаат на корисниците на услугата за пораки Мета.

Во тоа време, методот со кој се добиени овие бројки е непознат, иако има некои докази кои сугерираат дека техниката на стружење била употребена за собирање – фрлајќи сомнеж врз претпоставката дека серверите на WhatsApp биле инфилтрирани.

WhatsApp моментално има 2.000 милиони корисници ширум светот, што значи дека на голем дел од корисниците би им биле компромитирани телефоните. Најважната и позитивна работа во веста е што не протекоа никакви приватни или лични податоци. Иако, телефонските броеви што се протекоа може да се користат за маркетинг, фишинг, лажно претставување и измама.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Нов силен земјотрес го погоди Чиле: Се слушна силен звук

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле. Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на… Прочитај повеќе

Полицијата им е зад пети на кластерот интернет терористи осомничени за дојавите за бомби во Македонија?

Деновиве во Србија, Босна и Херцеговина и Бугарија на сличен принцип како и во Македонија стигнаа десетици дојави за бомби во училишта и образовни институции, пишува Centar.mk. Во Бугарските медиуми… Прочитај повеќе

Го вклучија црвениот аларм: Америка итно ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе