Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarБизнисВо тренд...

Ново поевтинување на горивата: Дизелот најевтин во последните 6 месеци

Првпат дизелот да падне под границата од 90 денари за литар, откако претходно најевтин беше на 31 мај и чинел 87 денари за литар.

Од ноќеска дизелот поевтини за 2 денари, додека бензите останаа исто.

Од полноќ горивата изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 86,50 (денари/литар); Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 88,50 (денари/литар); Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 88,00 (денари/литар)

Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 83,50 (денари/литар); Мазут М-1 НС 41,783 (денари/килограм)