Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Воспоставен прв стратешки дијалог помеѓу Северна Македонија и Франција во областа на одбраната

Косовскиот премиер Албин Курти ги информирал членовите на владата за напредокот на дијалогот со Србија, разговорите за регистарските таблички, истакнувајќи дека потпретседателот Бесник Бислими е во Брисел, па „можеби во рок од 48 часа ќе се одржи средба каде ќе се постигне договор“, пренесува РТК 2.

Тој рече дека оди во Брисел само за конечниот договор за нормализација, со заемно признавање.

Курти рече дека досега се издадени речиси 2.000 опомени, во кои се вели дека никој не ужива да биде казнет, ​​но земјата има свој Устав и закон.

Како што јави РТК, Курти ги информирал членовите на кабинетот за разговорите со претседателот на Србија и со претставникот на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, на кои не е постигнат договор за табличките.

Според него, поканата на Борел пристигнала во петокот, заедно со придружниот текст со четири параграфи, кои на крајот требало да бидат објавени како соопштение за медиумите.

Курти посочи дека предуслов за регистарските таблички е само суспендирање на активностите на Владата на Косово, а не забрана за издавање таблички, што требало да биде обврска на Србија.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или околу 500.000 евра. Засега нема информации за идентитетот на добитникот, но од она што се знае лото ливчето… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе