Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМакедонија

(ВИДЕО) Бугарските медиуми објавија снимка од нападот на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид

Според снимките од безбедносните камери што ги објави бугарската телевизија БТВ, тројца мажи со маски на лицата фрлаат со предмети, најверојатно камења, кон клубот, при што се кршат прозорците на објектот
Бугарската телевизија БТВ денеска објави снимки од безбедносните камери во близина на бугарскиот културен клуб „Цар Борис Трети“ на кои се гледа нападот на клубот.

Според видеото што го објави телевизијата, тројца мажи со маски на лицата фрлаат со предмети, најверојатно камења, кон клубот, при што се кршат прозорците на објектот.

Вчера бугарските медиуми објавија, а СВР Охрид потврди дека прозорците од просториите на клубот „Цар Борис Трети“ се оштетени. Инцидентот се случил ноќта помеѓу 20 и 21 ноември меѓу 1 и 2 часот по полноќ, кога прозорците на просторијата биле искршени со камења, по што полицијата извршила увид.

По инцидентот, Министерството за надворешни работи на Бугарија во реакција изрази најостра осуда за демолирањето на бугарскиот клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид и порача дека со овој чин на злосторство е извршена уште една омраза врз Бугарите во земјава.

Според заедничкиот протокол од 2017 година, додаваат од бугарското МНР, Скопје изречно се обврзува да ги гарантира правата на Бугарите, со цел да се обезбеди ефективен пристап до еднакви права, заштита од дискриминација и зачувување на културата и идентитетот на бугарската заедница.

МНР на Бугарија со осуда за демолирањето на клубот „Цар Борис Трети“: Според договорот од 2017 година Скопје се обврзува да ги гарантира правата на Бугарите

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или околу 500.000 евра. Засега нема информации за идентитетот на добитникот, но од она што се знае лото ливчето… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе