Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМакедонија

ОБИЧАИ И ВЕРУВАЊА ЗА АРАНГЕЛОВДЕН: Домаќините прават голема грешка, а воопшто не се свесни за ова

Денот на Архангел Михаил е посветен на Архангел Михаил, водачот на восјката на ангелите, бестелесните сили на доброто кои учествувале во создавањето на светот. Се смета за чувар на православната вера и борец против ерес.

Свети Архангел Михаил е симбол на борбата против злото, а на иконите и фреските е претставен како небесен воин во воена опрема, со меч, копје и зол дух кој, врзан со синџири, лежи пред неговите нозе.

Неговиот култ настанал во III век и се развил најпрво во Фригија. Како празник, Денот на Архангел е востановен еден век подоцна, во времето на Силвестер Први Римски и патријарх Александар Александриски.

Постои погрешна традиција дека верниците не подготвуваат жито за празникот на Свети Архангел Михаил, заборавајќи дека жито не се принесува на светецот, туку на сите починати предци кои му се заветувале на светиот Архангел Михаил.

Според бројот на славеници, празникот Свети Михаил е меѓу најголемите празници.

Луѓето веруваат дека времето на Аранѓеловдан покажува како ќе биде во текот на зимата и пролетта.

Се верува дека овој зимски светец скита наоколу маскиран во просјак и ги води неверниците на вистинскиот пат.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе