Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Османи од Тунис: Итна потреба за преговори, со цел враќање на мирот во Украина

Министерот за надворешни работи Бујар Османи се обрати на 43-та сесија на Министерската конференција на франкофонијата, која се одржув во Џерба, Тунис.

Пред своите колеги од земјите членки на Меѓународната организација на Франкофонијата, Османи реафирмира дека Северна Македонија ја осудува руската инвазија врз Украина, која претставува закана за мирот и меѓународниот поредок втемелен врз меѓународното право.

“Северна Македонија најостро ги осудува нарушувањето на демократијата, актите на тероризам, агресијата и сите форми на кршење на човековите права и принципите на Повелбата на Меѓународната организација на франкофонијата како и Повелбата на Обединетите Нации”, истакна Османи.

Министерот рече дека промоцијата на мирот и човековите права, се врвен приоритет на земјата, особено поради фактот што наскоро ќе претседава со Организацијата за безбедност и соработка на Европа.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или околу 500.000 евра. Засега нема информации за идентитетот на добитникот, но од она што се знае лото ливчето… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе