Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Ковачевски: Изминативе месеци, речиси секоја недела објавувме една до две нови инвестиции

Владата предводена од СДСМ изминативе месеци, речиси секоја недела објавува една до две нови инвестиции и фабрики, што ја покажува прогресивната економска агенда и на СДСМ и на Владата насочена кон постојано носење на странски инвестиции, свеж капитал и добро платени работни места, се со цел справување со глобалната криза и одржување на стабилноста на македонската економија, рече претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски на вечерашната трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Кичево.

Во првите десет месеци од годинава во компаниите во ТИРЗ се отворени над 2.000 нови работни места, а бројот на вработени за првпат се искачи над 16.000, додаде Ковачевски.

– Заедничката инвестиција на Јангфенг и АРЦ Аутомотив, ја отворивме и втората фабрика на американската компанија „Кемет Електроникс“, канадската МАГНА во зоната во Струга и последна инвестицијата на компанијата од Турција, Текнопанел. Ова е зголемување за 16% за една година. Само во октомври се отворени речиси 500 нови работни места. Тоа се конкретните придобивки од менаџерскиот стил на работа, од вистинските социјалдемократски политики, рече претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски вечерва во Кичево.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или околу 500.000 евра. Засега нема информации за идентитетот на добитникот, но од она што се знае лото ливчето… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе