Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСпорт

Официјално: Ѓоковиќ може да оди во Австралија

Австралискиот министер за имиграција Ендрју Гилс ја укина тригодишната забрана на Ѓоковиќ за влез во земјата.

Оваа санкција му беше изречена на Ѓоковиќ откако минатиот јануари ги прекрши правилата на визниот режим, а во врска со задолжителната вакцинација против Ковид19.

Со оглед на тоа што во меѓувреме во Австралија се укинати сите ограничувања за влез во земјата од Ковид19, суспендирана е и забраната на Ѓоковиќ.

„Подоцна на г-дин Ѓоковиќ му беше одобрена привремена виза за влез во Австралија“, објави Гилс.

Тоа значи дека Ѓоковиќ во јануари ќе игра во Мелбурн каде ќе атакува на десеттата титула на Австралија опен.

Отвореното првенство на Австралија ќе се одржи од 16 до 29 јануари.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе