Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Украински волонтери сошиле македонско знаме во знак на благодарност за хуманитарната помош

Украински волонтери во знак на благодарност за хуманитарната помош од Северна Македонија сошиле македонско знаме со свои раце, објави на Твитер, украинската амбасадорка Лариса Дир.

„Неодамна, партија хуманитарна помош во вид на антибиотици со широк спектар пристигна во Украина од Северна Македонија. Изразувајќи ја својата искрена благодарност за континуираната поддршка и помош што ја дава Северна Македонија, волонтерите се фотографираа со државното македонско знаме кое тие го сошиле со свои раце!“, пишува Дир.

Дел од лековите е доставен и во населеното место Никопол во Дњепропетровската област, која веќе неколку месеци се наоѓа под секојдневно брутално гранатирање од страна на руските војници, известуваат од украинската Амбасада.

Како што нагласуваат, овие медицински средства сега се исклучително потребни и на териториите на соседната Херсонска област ослободена од рускиот агресор, пред се за украинските воени и медицински установи, со кои жителите на Никопол ја поделиле оваа помош!

извор: Frontline.mk

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Падна рекордна седумка на Лото во Кичево – среќникот ќе се офајди со 500.000 евра

Во Кичево вечерва се падна рекордната Лото добивка од 32.921.304 денари или околу 500.000 евра. Засега нема информации за идентитетот на добитникот, но од она што се знае лото ливчето… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе