Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Спасовски: Бавните и слаби постапки на обвинителството креираат недоверба кај граѓаните во институциите

„Постојат слабости во системот кои не смее да се случуваат. Во одредени моменти мора да имаме жесток одговор, да се прати порака до јавноста дека државата има ефикасни инструменти, бидејќи доколку не се гледа брзо ефектот кај граѓаните расте недовербата“ изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во „24 анализа“ на ТВ24.

Тој додаде дека има примери кога Министерството за внатрешни работи собрало доволно докази за одредени случаи, но обвинителството не преземало истражни дејствија и не покренувало случаи.

„Кога имаше пожари во 2018 и 2021 година на неколку места фативме лица кои палат пожари. Ниту еден од нив не отиде во притвор. Прашањето е за институциите, зошто се откриваат овие луѓе ако треба веднаш да се пуштат“ рече Спасовски.

Министерот за внатрешни работи додаде дека секој кој прави криминал мора да одговара и да сноси одговорност.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата… Прочитај повеќе

Денеска РКЕ ќе стокми нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергетика стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. Во моментов бензините се… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе