Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Мицкоски: Граѓаните едвај врзуваат крај со крај, а послушниците на власта од аферата „Паразити“ книжат илјадници евра месечно

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за време на денешната посета на општина Зрновци, истакна дека во тешки времиња кога граѓаните едвај врзуваат крај со крај, лицата што се слепи послушници и главоклимачи на власта на СДСМ и ДУИ и се споменуваат во аферата, книжат илјадници евра месечно.

„Живееме во многу тешко време, многу сложено времекога народот едвај крај со крај врзува од 1-ви до 1-ви. Навистина многу тешко време со многу предизвици пред сѐ економско-социјални и кога сето тоа ни се случува, кога гледаме дека луѓето едвај го поминуваат месецот имаме една мала група на наши сограѓани, слепи послушници на власта на СДСМ и ДУИ кои што книжат месечно илјадници евра, а годишно стотици илјади евра и тоа го прават без срам, без ни малку чуство за тоа што граѓаните буквално мизеруваат. И наместо да се солидаризираат, слушам вчера еден од тие вели, па мала била директорската плата од 80, 90, 100 илјади денари. Јас сум редовен професор на Универзитетот и мојата плата е двојно помала од таа. Јас сум редовен професор избран 2019-тата година и мојата плата како доктор на науки, како редовен професор кој што треба да биде педагог и образува луѓе е двојно помала од таа. Сега замислете со што заслужил овој слеп послушник и главоклимач на власта да има двојно поголема плата од редовен професор, можеби тројно поголема плата од просечната во државата и неколкукратно поголема плата од работниците кои што 8 саати поминуваат на своите работни места за да ги прехранат своите семејства. Тажно и жално“, истакна Мицкоски.

Тој исто така праша и дали премиерот Ковачевски се чуствува лошо како кога ја предаваше Македонија и сега кога граѓаните едвај врзуваат крај со крај, а тие околу него се богатат на грбот на народот.

„Кога зборува Ковачевски дека чуствува како со нож да го боделе кога ја предаваше Македонија и македонскиот идентитет. Не знам како му е сега чуството кога гледа како граѓаните едвај крај со крај врзуваат, а неговите околу него се богатат на грбот на тие граѓани и дали сега има мачнина и тежина во стомакот и дали сега го бодат со нож или тоа само кога ја предава Македонија и тогаш само го чуствува тоа чуство. Тоа сакам да го прашам еве од овде од Зрновци каде што луѓето споделија со нас многу тажни судбини и навистина се чудам и им честитам како успеваат да се мотивираат и да продолжат понатаму“, потенцира Мицкоски.

Тој додаде дека решението за ваквата состојба е да се направи една сериозна чистка на овие луѓе и нивелирање на примањата во услови на криза со цел да можат достоинството да го почуствуваат и работниците, а не само неколкумина слепи послушници на власта.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе