Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМакедонијаВо тренд...

ДЕНЕСКА ПОМОЛЕТЕ СЕ ЗА СВЕТИ ЃОРГИЈ – Молитва за мир во душата, љубов, здравје и среќа во домот

Големиот празник е пред нас!

Ѓурѓиќ е христијански празник кој се слави на 16 ноември, во спомен на пренесувањето на моштите на Свети Ѓорѓи. Народот го смета овој светител за заштитник, кого луѓето во неволја го повикувале, се верува дека Свети Ѓорѓи сака да одговара на оние кои имаат потреба и да им помага.

Затоа на тој ден треба да ја изговорите оваа молитва за мир во душата, за љубов, здравје и среќа во домот и спас од секоја несреќа и лоша волја.

Молитва до Свети Георгиј

„Прекрасниот великомаченик Свети Георгиј не ги избегна страшните маки. Тој презира и се одрече од се земно, за да го стекне засекогаш Царството Небесно. Сите видовме во темнината дека свети славата на прекрасниот великомаченик Георгиј. Нашата душа понизно му се заблагодарува на претставникот што ни го дал Бог.На секој што бара помош и спас од него името на светителот ја зајакнува љубовта и верата.Затоа во нашите маки ти се молиме, а за твоето викаме Помогнете.Слушајте ги нашите неволни молитви, прифатете ги нашите скромни, доброволни молитви. Нека не избледи вашето застапништво за нас, не оставајте нè во неволја и беда. Слушнете го гласот на нашата настрадана раса, сетете се на српскиот народ. За непријателот не подолго ни се заканува, помогни ни свети Ѓорѓи“.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе