Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

119 санкционирани возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (14.11.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 119 мерки, меѓу кои за возење без возачка дозвола седум санкции, пет мерки за нерегистрирани возила, три санкции за возење под дејство на алкохол.
Изречени се осум мерки за користење мобилен телефон при возење, шест санкции за некористење сигурносен појас, пет мерки за минување на затворен сигнал (црвено светло)…

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.