Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МакедонијаТОП ВЕСТИ

ВО ЖИВО: Владата на Република Северна Македонија домаќин на меѓувладината седница со Владата на Република Албанија

Владата на Република Северна Македонија домаќин на меѓувладината седница со Владата на Република Албанија

Денеска ќе се одржи меѓувладината седница помеѓу Владата на Република Северна Македонија и Владата на Република Албанија.

Линк за следење во живо на официјалниот пречек од 9:45 часот

По официјалниот пречек, предвидена е тет-а-тет средба помеѓу премиерот Димитар Ковачевски, претседател на Владата на Република Северна Македонија и Еди Рама, претседател на Владата на Република Албанија.

Потоа, во 10:15 часот, во свечената сала во Владата на Република Северна Македонија започнува меѓувладината седница каде официјални обраќања ќе имаат премиерите на двете земји. Потоа, следи отворена дискусија помеѓу министрите од двете влади.

Во 13:20 часот на меѓувладината седница ќе се одржи и церемонија на потпишување на Договори и Меморандуми од страна на министрите на двете Влади со цел продлабочување на соработката помеѓу двете земји.

Линкови за следење на официјалните обраќања и меѓувладината седница:

Меѓувладина седница Северна Македонија-Албанија

Премиерите на Северна Македонија, Димитар Ковачевски и на Албанија, Еди Рама во 14:15 часот ќе одржат заедничка прес-конференција во Медија центарот на Владата на Република Северна Македонија. Формат на прашања од акредитираните медиуми од двете земји 2+2.
Линкови за следење во живо на прес-конференцијата.

Прес-конференција на премиерите Ковачевски и Рама

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе