Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Кујната од Centar

За совршен појадок: Мафините направени од брашно од хељда ќе ја комплетираат секоја маса

Овие многу вкусни мафини се добри дури и кога се изладени.

Подготовката е брза, а ќе ви требаат само неколку состојки.

Состојки:
– 2 јајца
– 1 чаша брашно од хељда
– мелено ленено семе
– сусам
– 1 чаша минерална вода
– 3 лажици маслиново масло
– 1 кесичка прашок за пециво

Подготовка:
Измешајте ги сите наведени состојки за да добиете еднолична смеса.

Истурете во намрсен калап за мафини и печете околу 30 минути во рерна загреана на 200 степени.

Оваа смеса е доволна за 10 мафини.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе