Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Здравје

Склоноста кон алкохол е знак за интелигенција?

Не грижете се ако пиете многу – тоа е знак дека сте интелигентни.

Ова го докажуваат две студии во САД и Велика Британија. Авторите на студијата велат дека постои поврзаност помеѓу паметните луѓе и склоноста кон алкохолот, што се манифестира дури и во тинејџерските години.

Испитувачите на интелигенција на децата помлади од 16 години ја поделиле во пет категории. Американците нивните испитаници ги посетиле седум години подоцна, а Британците ги следеле во текот на нивните 30-ти и 40-ти. Резултатот се совпадна “повеќето интелигентни деца во двете студии пораснаа во луѓе кои почесто и пијат повеќе од помалку интелигентни деца.

– Причините за оваа необична врска лежат прво во еволуцијата, забележуваат некои експерти.

– Консумирањето на алкохол до пред 10.000 години беше ненамерно и случајно и нашите предци би можеле неочекувано да го чувствуваат алкохолот и при јадење расипано овошје. Кога е откриена намерната употреба на алкохол, паметните луѓе биле меѓу првите кои почнале да пијат бидејќи тие секогаш повеќе се подготвени за пробување нови нешта и искуства, тврдат експертите.

Исто така, некои научници веруваат дека многу интелигентни млади луѓе пијат, бидејќи на тој начин се обидуваат да се забавуваат и да се релаксираат од обврските и задачите кои ги имале како деца и средношколци, и затоа тие сакаат да направат се’ за да ја надоместат пропуштената забава од периодот на адолесценција.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе