Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarСпорт

НОВАК ВО ФИНАЛЕ По драмата Ѓоковиќ оди на титула

Новак Ѓоковиќ ќе игра за својата седма титула на Мастерсот во Париз. Српскиот тенисер во полуфиналето го совлада Стефанос Циципас со 2:1 во сетови 6:2, 3:6, 7:6 по одличен меч и голема драма.

Првиот сет беше одличен за српскиот тенисер. Откако беа многу сигурни на својот сервис, Ѓоковиќ прв стигна до брејк топката и веднаш ја искористи за 4:2. Новак го прочита сервисот на ривалот и веднаш направи големи проблеми, бидејќи Гркот не можеше да дојде до својата игра.

Во овој период Ѓоковиќ имаше само една неизнудена грешка, а неговиот ривал десет и тоа се почувствува резултатски. Новак веднаш ја искористи првата сет топка и го доби овој период со 6:2.

Вториот сет беше сосема спротивен. Гркот наметна свој стил на игра, со поддршка од трибините кои се обидуваше да ги погоди, а на другата страна Ѓоковиќ почна да греши. За тоа Циципас дојде до израмнување.

Во третиот сет Новак имаше две брејк топки на стартот кои не успеа да ги искористи. Потоа истата ситуација ја имаше во финишот кога имаше 15:40 и грчкиот тенисер се извлече со одличен сервис. На крајот одлуката дојде во тај брејк.

Ѓоковиќ на тој начин ги зголеми своите меѓусебни дуели на 9-2, а во финалето го чека талентираниот Данец Холгар Руне.

ТРЕТ СЕТ
6:6 Ѓоковиќ одигра одлично и го доби тај-брејкот кој ќе го реши победникот.

5:6 Циципас одличен на сервис. Со два аса дојде до предност и дополнителен притисок врз Ѓоковиќ.

5:5 Новак не се откажува. Одлична игра за ново нерешено и кулминација на драмата во Париз.

4:5 Каков срам! Ѓоковиќ имаше две брејк топки кои не успеа да ги реализира.

4:4 Ѓоковиќ одговара на ист начин. Српскиот тенисер беше многу самоуверен, иако првиот сервис не го погодува како што треба. И покрај тоа, тој ја спаси играта.

3:4 Циципас го добива натпреварот без загубен бод.

3:3 Ѓоковиќ сега го подигна нивото на својата игра. Добрата прва услуга ја носи вратоврската.

2:3 Грчкиот тенисер повторно сервира. Тој одигра два лоши форхела, но потоа ги погоди останатите за ново водство.

2:2 Новак беше безбеден. Одлична игра од основната линија за која противникот немаше решение.

1:2 Каков срам! Ѓоковиќ не искористи две брејк топки.

1:1 Новак конечно ја наоѓа својата игра. Ѓоковиќ успеа да дојде до поен и да израмни во третиот сет. Како Ѓоковиќ да има проблем со десната рака.

0:1 Циципас е на прагот да го освои вториот сет и до првиот гем стигнува во третиот сет. Гркот се чинеше дека комплетно ја сврте играта во своја полза.

Ѓоковиќ – Циципас 6:2, 3:6

3:6 Циципас стигнува до вториот сет.

3:5 Циципас го издржа налетот на Ѓоковиќ и сега притисокот е врз српскиот тенисер.

3:4 Ѓоковиќ беше сигурен во својот сервис. Дали е ова навестување за враќање на српскиот тенисер во мечот?

2:4 Циципас го сврте моментумот на своја страна. Гркот сервираше три аса и дојде до предност.

2:3 Циципас се враќа! Грчкиот тенисер успеа да го исфрли Новак од ритам. Ја искористи првата брејк точка и сега е во добра позиција.

2:2 Циципас го издржа овој налет на Ѓоковиќ. Одигра одлични поени и успеа да направи брејк дури во вториот сет.

2:1 Првиот натпревар во кој Циципас покажа поголема борба. Гркот стигна до 30:30, а потоа Ѓоковиќ дојде до предност со ас и потоа ја потврди оваа игра. Циципас го подигна нивото на својата игра и не размислува да се откаже.

1:1 Разбуди се Циципас! Српскиот тенисер се закануваше на овој натпревар, но Гркот одигра два добри потези и не му дозволи на Ѓоковиќ да добие шанса за брејк.

1:0 Ѓоковиќ по освојувањето на првиот сет продолжува во ист ритам и го добива првиот гем на свој сервис со еден загубен поен. Српската тенисерка е навистина во одлична форма

Ѓоковиќ – Циципас 6:2

6:2 Новак одлично ја „прочита“ играта на противникот и веднаш ја искористи втората брејк топка и го освои првиот сет. Во претходниот дел од мечот има само една неизнудена грешка.

5:2 Каква игра на Ѓоковиќ. Тој го разби ривалот, кој сега ќе служи за останување во мечот.

4:2 Српскиот тенисер ја искористи првата брејк-точка. Циципас имаше 30:0, но потоа Ѓоковиќ одигра одлично. Гркот првпат сервира лошо и веднаш е строго казнет

3:2 Новак и понатаму е сигурен во својот сервис. Српската тенисерка во досегашните три натпревари загуби само еден бод.

2:2 Прв натпревар во кој беше забележана тепачка. Ѓоковиќ имаше 30:30, но грчкиот тенисер успеа да стигне до игра и да го израмни резултатот.

2:1 Ѓоковиќ добива уште еден натпревар со нула. Тенисерите се многу сигурни во својот сервис.

1:1 Циципас исто така беше многу сигурен во својот сервис. И грчката тенисерка го добива натпреварот без загубен поен.

1:0 за Ѓоковиќ. Тој стигна до првиот натпревар од натпреварот без загубен бод.

Тоа ќе биде нивни 11-ти дуел, Ѓоковиќ води во меѓусебниот резултат 8:2. Ѓоковиќ синоќа во полуфиналето го совлада Италијанецот Лоренцо Музети (6:0, 6:3), додека Циципас го победи Американецот Том Поло (6:2, 6:4).

Со успехот во Париз, Новак го потврди своето место на завршниот Мастерс, иако пред него многумина се противеа на правилото на АТП дека победникот на Грен слем треба да игра во споменатото натпреварување.

Ѓоковиќ сезонава освои турнири во сите категории и на сите подлоги.

Холгер Руне е првиот финалист на Мастерсот во Париз и одигра одличен меч во полуфиналето, а сега го чека својот ривал.

Мастерсот во Париз се игра за награден фонд од 5,4 милиони евра.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе