Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarЗдравје

Сезоната на настинка и грип е пред нас: Ослободете се од херпесот брзо и целосно природно

Сезоната на настинки и грип е пред нас, а штом ќе ослабне имунитетот, се појавува проблем во вид на херпес на усните, кој може да биде крајно непријатен.

Херпесот на усните е болест предизвикана од вируси. Еве неколку предлози како да го решите тој проблем на природен и безболен начин.

Масло од чајно дрво
Се препорачува да се нанесува на погодената област на секои два часа. Можно е благо чувство на печење. Но, по само еден ден ќе заборавите на вашиот проблем.

Кујнска сол
Нанесете мала количина сол на погодената област неколку пати на ден.

Сода
Оставете 100 милилитри вода да зовријат, а потоа додадете во неа една лажичка сода, промешајте и тргнете ја од шпоретот. Натопете ги памучните брисеви во овој раствор и ставете ги на усните неколку пати на ден.

Лук
Лукот е природен антивирусен агенс. Две сечкани чешниња лук треба да се помешаат со лажица крем, лажица брашно и лажица мед. Ќе добиете одлична домашна маст против херпес, која ќе ја нанесете на заболеното место на усните.

Лушпа од јајце
Тенкиот филм од внатрешната страна на школка е одличен антиинфламаторно средство. Треба само да ја отстраните оваа мембрана и да ја ставите на болното место.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе