Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Кујната од Centar

Рецепт за вкусна чоколадна торта – за која не ви се потребни јајца или путер

Една од оние колачи кои се вистински спасител кога викендов имате неочекувани гости, или вие и вашето семејство сакате нешто чоколадно, брзо и евтино.

Одлично, сочно и меко, а подготовката трае само неколку минути.

Состојки

 • 280 гр брашно
 • 150 гр шеќер
 • 3 лажици какао
 • 100 грама мелени ореви
 • 1 кафена лажичка (или кесичка) прашок за пециво
 • 330 ml минерална вода
 • 100 мл масло
 • 300 грама џем

Можеби ќе ве интересира…

 • Biznispro.com
 • Вести +
 • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе