Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Кујната од Centar

Јајцата Бенедикт или Јаја Бенедикт се незаменлив дел од секој елегантен појадок или бранч.

Според легендата, еднаш одамна во градот Њујорк живееле двајца аристократи, г-дин и г-ѓа Бенедикт. Двајцата секоја сабота оделе на појадок во ресторан. Една сабота сакаат да јадат нешто што досега не го пробале. Тие побараа од готвачот нешто ново и оригинално, само за нив. Готвачот им подготвил јајца Бенедикт, кои станале синоним за кулинарската еволуција, но и симбол на аристократскиот живот. Обидете се да си направите кралски појадок

Состојки:

4 јајца
4 парчиња варено суво месо
4 парчиња бел леб
холандски сос
1 ловоров лист
5 каранфилче
5 зрна црн пипер
5 гр шеќер
10 гр путер
125 мл оцет
1 лажица сечкан власец или босилек

Подготовка:
За холандскиот сос растопете 10 лажички путер, а во блендерот додадете три жолчки, растопениот путер, лажичка сок од лимон, малку сол и матете на средна брзина додека не се претвори во компактна смеса.

Сварете ја водата во која претходно сте ги ставиле ловоровиот лист, каранфилче, бибер, шеќер и оцет.

Откако ќе зоврие, оставете да се вари околу 10 минути. Потоа извадете ги зачините од ароматизираната вода и почнете со ловокрадирање на јајцата.

Одлични трикови: Шест совети за совршена и вкусна пржена храна
Скршете го јајцето во сад, внимавајте да остане цело, па полека потопете го заедно со садот во топла вода и со две лажици приближете ја белката до жолчката. Кога јајцето ќе почне да се стврднува, оставете го да се готви (4-5 минути).

Потоа на растопен путер пропржете ги кришките варено суво месо од двете страни, а лебот малку напечете го во тостер или на тава.

За сервирање, на чинија ставете печен леб, врз него парче суво месо, а врз него пржено јајце. Прелијте со малку сос, зачинете и послужете.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе