Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarShowbiz

Американците објавија список на богаташи од поранешна Југославија: Еве колку се „тешки“ Брега, Чола, Дино Мерлин, Северина…

Американската веб-страница „Celebrity networth“, која се занимава со проценки на вкупните средства и финансиските активности на познатите личности од светот на спортот, музиката и другите гранки на шоу-бизнисот, во својата листа вклучи и некои од популарните луѓе од создадените земји. со распадот на поранешна Југославија.

Освен што се занимавала со нивниот имот, таа ги објавила и нивните биографии, толкувани на свој начин.

Ѓоковиќ – 220 милиони долари
Најуспешниот српски тенисер Новак Ѓоковиќ поседува имот со нето вредност од 220 милиони долари.

Ѓоковиќ е еден од најдобрите тенисери на сите времиња со кариера исполнета со импресивни победи. Во 2016 година, тој стана првиот играч кој ги има сите три големи титули на три различни површини.

Тој е единствениот машки тенисер кој ги освоил сите девет турнири на Мастерс 1000. Во текот на кариерата во пет наврати беше првопласиран на АТП листата.

Лука Модриќ – 75 милиони долари
Лука Модриќ е хрватски фудбалер кој има нето вредност од 75 милиони долари, пишува „Celebrity networth“.

Фудбалерот на Реал Мадрид многумина го сметаат за еден од најдобрите играчи од средниот ред на сите времиња, ако не и најдобар во историјата на фудбалот, и нашироко е признат како најдобриот хрватски играч кој некогаш ги влечел копачките.

Откако ја започна својата кариера во Динамо Загреб како 16-годишник, тој се проби во Тотенхем и долги години играше во англиската Премиер лига. Со заминувањето во Мадрид заработи место меѓу најдобрите фудбалери на сите времиња, а хрватската репрезентација како горд капитен ја предводеше до второто место на Светското фудбалско првенство во Русија.

Дино Мерлин – 100 милиони долари
Пејачот и продуцент Дино Мерлин ги руши сите стереотипи кога е музиката во прашање.

Неговото богатство се проценува на 100 милиони долари. Тој е еден од најпопуларните и најуспешните музичари од Босна и Херцеговина. Мерлин свири гитара, бас гитара и клавијатури, стилови како поп, поп-рок, поп-фолк и диско.

Својата независна кариера ја започна во 1991 година и издаде осум соло албуми. Албумот „Средином“ од 2000 година беше еден од најпродаваните албуми во цела Југоисточна Европа во последните дваесет години.

Здравко Чолиќ – 20 милиони долари
Пејачот Здравко Чолиќ, кој има нето вредност од 20 милиони долари, важи за една од најголемите ѕвезди во регионот.

– Тој е многу популарен во областа некогаш позната како Југославија – наведува „Нето вредност на славните“.

Објавил 15 студиски албуми, кои биле продадени во неверојатни томови низ Југославија, над 700.000 примероци. Ги сними и во Лондон, благодарение на Југотон. Тој е првиот пејач на кој му беше доделена дијамантска плоча од таа издавачка куќа. На крајот на 2019 година, Здравко успеа да исполни шест белградски арени со турнејата наречена „Тоа малку среќа“ и со тоа да постави рекорд кога се во прашање домашните изведувачи и нивниот музички успех.

Горан Бреговиќ – 20 милиони долари
Композиторот и текстописец Горан Бреговиќ може да се пофали со богато искуство кога е во прашање неговата кариера, но и со странските соработки. Неговото богатство е еднакво на богатството на Чолиќ. Бреговиќ е и пејач, но свири и гитара и бас.

Првичната популарност ја стекна како водач, текстописец и гитарист на групата Бијело Дугме. Бендот е формиран во 1974 година и траел до 1989 година. Горан Бреговиќ сними неколку филмови, меѓу кои „Висечка куќа“, „Глуви барут“, „Кудуз“, „Аризона сон“. Тој компонираше песни за многу популарни музичари, вклучувајќи ја и Иги Поп.

Северина Вучковиќ – 5 милиони долари
Северина Вучковиќ е хрватска поп-фолк пејачка која има нето вредност од 5 милиони долари, пишува „Celebrity networth“ и продолжува:

– Родена е во Сплит, СР Хрватска, Југославија, во април 1972 година. Таа е една од најпопуларните пејачки во Хрватска и на Балканот, а во 2006 година беше прогласена за една од 100-те највлијателни Хрватки.

Северина Вучковиќ ја претставуваше Хрватска на Евровизија 2006 година и заврши на 12-то место. Таа беше најгугланата личност во Хрватска и Словенија во 2015 година. Вучковиќ го издаде својот деби студиски албум во 1990 година, а има вкупно 11 студиски албуми, три ЕП и четири албуми во живо.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе