Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarКујната од Centar

Доктор одговорил на прашањето – дали кечапот треба да се чува во фрижидер или не?

Колумнистот на австралиски Њуз, др. Зак Тарнер конечно ја реши вековната дилема дали кечапот треба да се чува во фрижидер или не.

На прашањето од читателите каде одат некои од нашите омилени прехранбени адитиви, вклучително и кечап, путер од кикирики и џем од малини, докторот ја даде својата пресуда.

Тој напиша: „Постојат два начини на гледање на оваа дебата. Еден начин е да се биде разумно човечко суштество и да се прифати дека сите имаме различни навики и тоа е сосема во ред. Другиот начин е да се биде како мнозинството и да се заземе плиток став. и барајте да знаете на кој начин.

Па, се надевам дека ќе седнете за ова, бидејќи се плашам да ви кажам дека кечапот и путерот од кикирики не треба да бидат во фрижидер“.

Тој додаде дека кечапот или скара сосот и сенфот не треба да се чуваат во фрижидер поради нивната „висока киселост и преработка“.

Но, што откако ќе се отворат, беше прашан. д-р. Тарнер тврди дека тие сè уште не треба да се чуваат во фрижидер бидејќи „многу малку бактерии растат“.

Сепак, тој инсистира да се внимава на етикетите на овие производи за да се знае најдоброто место за нивно складирање.

Исто така, ако сте станале жртва на труење со храна, тоа може да се должи на складирање на прехранбени производи на погрешно место.

„Иако храната може да мириса и да изгледа нормално“, им рече тој на читателите, „бактериите како салмонела, кампилобактер, листерија, норовирус или ротавирус и Е.Коли сè уште можат да растат во неа“.

Тој додаде: „Складирањето на храната е особено важно бидејќи бактериите може да се размножат до опасни нивоа доколку се направи погрешно. Бактериите кои предизвикуваат труење со храна растат и се размножуваат најбрзо во температурната зона од 5 до 60 степени Целзиусови. Обезбедување на температурата во внатрешноста на вашиот фрижидер под 5 степени е важно да се намали потенцијалниот раст на патогени.

Значи, вие сте предупредени, проверете го и вашиот фрижидер и етикетите!

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе