Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

СДСМ: ВМРО ДПМНЕ и Мицкоски се против ЕУ и сите стратешки одлуки на земјата

ВМРО-ДПМНЕ на чело со Христијан Мицкоски е против сите стратешки одлуки коишто земјата ги има донесено од своето осамостојување до денес. Тие беа против зачленувањето во НАТО, преспанскиот договор, Договорот за добрососедство, преговарачката рамка. Секогаш ВМРО-ДПМНЕ е против, но не гласа против, туку ја напушта Собраниската сала, а потоа се затскрива зад граѓаните со барање на одредени иницијативи, референдуми, се вели во соопштението од СДСМ.

Од партијата додаваат дека од 17-те години чекање за почеток на преговори за членство во ЕУ 11 години на власт беше ВМРО-ДПМНЕ. Во тие деструктивни 11 години ВМРО-ДПМНЕ на Груевски, од една страна беше декларативно за зачленување во НАТО и ЕУ, а од друга страна правеше сè тоа да не се случи. И сега Мицкоски продолжува по стапките на Груевски, со опструкции и блокади да го запре процесот на евроинтеграциите.

СДСМ нема да дозволи блокада, ги започнавме преговорите за членство, продолжуваме по европскиот пат. Македонската иднина е европска и Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ нема да ја загрозат, се вели во соопштението.